Z miasta

Żłobki i dopłaty od września. Duże dofinansowanie pozyskane. 600 tysięcy z Maluch Plus na jaworznicki żłobek

We wtorek (30 stycznia) odbyło się spotkanie władz miasta z rodzicami zainteresowanymi powstaniem publicznego żłobka w Jaworznie i dopłatami do pobytu dzieci w placówkach niepublicznych. Zastępca prezydenta Monika Bryl przedstawiła zgromadzonym rodzicom harmonogram działań, które spowodują, że we wrześniu ruszy żłobek i system dopłat.

W tym tygodniu dotarła również wiadomość o przyznaniu jaworznickiemu żłobkowi kwoty 600 tys. zł dofinansowania z rządowego programu Maluch Plus! Projekt zakłada uruchomienie żłobka w budynku przy ul. 3 Maja 16 (Podwale), gdzie mieści się Przedszkole Miejskie nr 9.

Na utworzenie i funkcjonowanie żłobka gmina złożyła także wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych w ramach konkursu RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 1.212.760 zł. Całkowite koszty projektu zwiększenia dostępności usług opiekuńczych nad dziećmi do lat 3 wynoszą 1.378.136 zł. Projekt będzie realizowany do końca czerwca 2020. Oznacza to, że lwią część kosztów funkcjonowania placówki przez pierwsze dwa lata jej działalności pokryje dofinansowanie. Po tym okresie ciężar utrzymania żłobka spadnie w całości na budżet gminy.

Warunki związane z dofinansowaniem z RPO WSL 2014-2020 sprawiają, iż jedno dziecko będzie mogło korzystać z opieki w miejskim żłobku przez okres nie dłuższy niż rok. Po tym okresie żłobek nadal będzie funkcjonował jako instytucja miejska, ciężar jego finansowania przejmie budżet gminy. Rodzice będą mogli skorzystać także z oferty niepublicznych placówek, do opieki nadal będzie dopłacać miasto. Podmioty prowadzące niepubliczne żłobki i kluby dziecięce otrzymają na opiekę nad dziećmi do lat 3 dotację celową z budżetu miasta.

Obecnie na terenie Jaworzna działa 10 prywatnych placówek świadczących opiekę nad dziećmi do lat 3. Oferują one 81 miejsc w żłobkach oraz 123 miejsca w klubach dziecięcych. Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej pakiet uchwał w sprawie żłobka i dopłat ma zostać wniesiony pod głosowanie radnych. Placówka rozpocznie swą działalność od września 2018 roku.

Kolejne spotkanie władz miasta z zainteresowanymi rodzicami odbędzie się w marcu. Będziemy na bieżąco informować o jego dokładnym terminie.

Monika Bryl, Zastępca Prezydenta Jaworzna:

– Spotkanie z rodzicami było bardzo potrzebne, to pierwsze z serii zaplanowanych dyskusji w ramach programu „Jaworzno Wspiera Rodziny”. Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w kolejnych konsultacjach. Aktualnie konsultujemy z nadzorem prawnym wojewody zapisy przyszłej uchwały regulującej w Jaworznie statut żłobka, wysokość opłat i zasady ustalania dotacji do pobytu dzieci w placówkach niepublicznych. Z początkiem roku weszły bowiem w życie nowe przepisy, które wymagają interpretacji. Cieszymy się z kolejnych świetnych informacji i sukcesu naszego projektu w rządowym programie Maluch Plus!

Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna:

– Po konsultacjach z przedstawicielami wnioskodawców obywatelskiego projektu uchwały żłobkowej i z rodzicami, mamy wspólny kierunek na politykę prorodzinną. Jesteśmy wdzięczni, że zaistniała dobra wola rodziców, że się porozumieliśmy i kolejne elementy programu „Jaworzno Wspiera Rodziny” wypełniają się treścią i działaniami. Nasz projekt utworzenia żłobka publicznego został pozytywnie oceniony i uzyskał dofinansowanie z rządowego programu Maluch Plus na maksymalną kwotę 600 tys. zł. Czekamy na rozstrzygnięcia drugiego konkursu i przygotowujemy pakiet uchwał na marcową sesję.

Najnowsze

To Top