Bezpieczeństwo

Dzielę się odblaskiem

Jaworzniccy policjanci przy udziale dzieci z Centrum Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Akademia Pana Kleksa” przeprowadzili akcję pn. „Dzielę się odblaskiem”, której głównym celem było promowanie używania elementów odblaskowych przez pieszych. Akcja ma na celu również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Ten niewielki, lekki i łatwy w użyciu odblask umieszczony w widocznym miejscu na odzieży może uratować ludzkie życie na drodze. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w taki sposób, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Błędem jest myślenie pieszych, że jeśli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. Po zmroku, piesi ubrani w ciemny strój są zauważeni przez kierującego pojazdem z odległości około kilkudziesięciu metrów. Natomiast mając na sobie elementy odblaskowe, stają się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wykonać manewr – może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Dlatego tak ważna jest widoczność na drodze.

Na rynku w Jaworznie dzieci z „Akademii Pana Kleksa” w obecności policjantów wręczały własnoręcznie wykonane odblaski pieszym, w szczególności ubranym w ciemną odzież, w trosce o ich bezpieczeństwo na drogach. Mieszkańcy bardzo pozytywnie reagowali na stróżów prawa w otoczeniu małych przyjaciół, którzy dzielili się odblaskami. Dla tak wyjątkowych małych artystów nie mogło zabraknąć również drobnych prezentów w postaci opaski odblaskowej.

Okres zimowy charakteryzuje się ograniczeniem widoczności, spowodowanym zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. To czas, w którym w sposób szczególny powinny być promowane zalety stosowania elementów odblaskowych. Poprzez akcje profilaktyczne związane z bezpieczeństwem na drodze budujemy poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych oraz kształtujemy prawidłowe postawy i zachowania wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Źródło: KMP w Jaworznie

Najnowsze

To Top