Sport

Podsumowanie sportowego weekendu

Bardzo udany weekend mają za sobą jaworzniccy sportowcy. Drużyny z miasta odniosły pewne zwycięstwa w swoich ligach a pięściarka Ewa Białas sięgnęła po brązowy medal na Mistrzostwach Polski.

Ewa z brązem

Na najniższym stopniu podium stanęła w weekend Ewa Białas. Zawodniczka Akademii Boksu Roberta Gortata wzięła udział w prestiżowych XVIII Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorek rozgrywanych w Grudziądzu. Ewa, startująca w kategorii do 54 kg, turniej rozpoczęła bardzo udanie. W pierwszej walce przez RSC w pierwszej rundzie pokonała Alicję Celmer z Pomorzanina Toruń. W półfinale jaworznianka miała niestety trochę pecha i trafiła na wyjątkowo wymagającą rywalkę. Laura Grzyb reprezentująca obecnie klub z Tarnowa w ostatnich dwóch latach święciła triumfy i zdobyła mistrzowskie tytuły. Bardziej doświadczona zawodniczka umiejętnie wypunktowała jaworzniankę, która jednak tanio skóry nie sprzedała. Ostatecznie więc Ewa Białas odpadła przegrywając na punkty, ale zapewniła sobie brązowy medal – swój pierwszy w seniorskiej karierze. Podopiecznej trenera Gortata serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Wyjazdowa stówa

U koszykarzy bez zmian – tak w skrócie można podsumować kolejny pojedynek jaworznickich Sokołów. Podopieczni trenera Bilińskiego pojechali do Bielska po wygraną i chociaż miejscowy zespół Daas Basket Hills próbował stawiać opór, to ostatecznie musiał uznać wyższość jaworznian. Od początku pierwszej kwarty MCKiS konsekwentnie budował przewagę i nie dopuszczał rywali zbyt blisko siebie. Dwie wygrane kwarty sprawiły, że na przerwę jaworznianie schodzili już z dość pewnym prowadzeniem 57:44. W trzeciej kwarcie bielszczanie próbowali odrabiać straty, ale wobec skutecznej gry Sokołów byli praktycznie bezradni. Przed ostatnią kwartą podopieczni trenera Bilińskiego mieli już 17 punktów przewagi i praktycznie pewni już byli wygranej, nie znaczy to jednak, że zamierzali odpuszczać. W ostatniej partii szybko postawili kropkę nad i i przy okazji znów przekroczyli liczbę stu zdobytych punktów, wygrywając w sumie 105:80

Gospodarze mieli tego dnia dwóch wyraźnych liderów – Grzegorz Szybowicz i Robert Kozaczka zdobyli po 23 punkty, ale nawet takie wyczyny nie dały zwycięstwa bielszczanom. MCKiS postawił na grę kolektywną a zdobyczą punktową podzieliło się kilku zawodników. Tym razem znów najskuteczniejszy okazał się Emil Podkowiński, który zaliczył 18 punktów i 1 zbiórkę. Wyróżnić też można chociażby Macieja Maja (13 punktów, 4 zbiórki, 1 przechwyt).

MCKiS sezon zasadniczy zakończy najpewniej na 3. miejscu w tabeli – teoretycznie może co prawda jeszcze wskoczyć na fotel wicelidera, ale to już tylko czysta matematyka. Następny mecz Sokoły rozegrają 7 marca, kiedy to na Hali Widowiskowo-Sportowej podejmować będą lidera rozgrywek i jednego z głównych faworytów do awansu AZS AGH Kraków. To zwiastuje świetne spotkanie i już teraz zachęcamy by tego dnia wesprzeć jaworznian dopingiem na hali.

Outsider pokonany

Siatkarze MCKiS w weekend zgodnie z planem pokonali u siebie Górnika Radlin. Trudno zresztą, żeby było inaczej – ekipa z Radlina bowiem okupuje ostatnie miejsce w ligowej tabeli. Już pierwszy set pokazał sporą przewagę podopiecznych trenera Łozińskiego. Jaworznianie rozbili gości 25:14 i liczyli na szybkie zakończenie meczu. Zbytnie rozluźnienie i ambitna postawa Górnika pokrzyżowała nieco plany miejscowym. Ekipa z Radlina w drugim secie zaskoczyła MCKiS i wygrała 25:20 pokazując, że nie można jej wcale lekceważyć. Taka lekcja w zupełności wystarczyła jaworznianom, którzy w dwóch kolejnych partiach dokonali prawdziwej egzekucji na rywalach, nie pozwalając im już praktycznie na cokolwiek. Wygrana do 16 i do 10 a w całym meczu 3:1 stała się faktem a kolejny komplet punktów pozostał w Jaworznie.

Na dwie kolejki przed końcem rundy zasadniczej jaworznianie zajmują trzecie miejsce w tabeli i mają tyle samo oczek co druga ZAKSA. Co prawda MCKiS musi jeszcze oglądać się za plecy i uważać na mocno naciskające ekipy MKS-u Andrychów i TKS-u Tychy, ale może już praktycznie przygotowywać się do rozgrywek play-off. W najbliższą sobotę jaworznianie na wyjeździe zmierzą się z Kęczaninem Kęty i będą chcieli przypieczętować miejsce w pierwszej czwórce.

Mrozu się nie boją

Do startu piłkarskich rozgrywek pozostało jeszcze kilkanaście dni, a piłkarze mimo mocno zimowej aury cały czas ciężko pracują. W weekend wszystkie ekipy z Jaworzna rozgrywały mecze kontrolne. Szczakowianka w Chełmku mierzyła się w liderem krakowskiej ligi okręgowej – Węgrzcanką Węgrzec Wielki. Jaworznianie do przerwy prowadzili 1:0 po bramce testowanego gracza, ale w samej końcówce dali się zaskoczyć rywalom i ostatecznie zremisowali 1:1.

Victoria 1918 w sobotę mierzyła się z Podlesianką Katowice. Obie ekipy urządziły sobie prawdziwą strzelaninę. Katowiczanie jaki pierwsi wyszli na prowadzenie. Potem Victoria dwukrotnie odrabiała straty, ale ostatnie słowo i tak należało do ekipy z Podlesia, która w ostatnim kwadransie dwa razy zaskoczyła golkipera Biało-Zielonych. Mecz zakończył się wygraną Podlesianki 4:3 a po stronie jaworznian dwa razy na listę strzelców wpisał się Suwaj a raz Krawczyk.

Nieco mniej udany weekend miała Zgoda Byczyna, która po raz pierwszy tej zimy musiała przełknąć gorycz porażki. Byczynianie grając w mocno okrojonym składzie i przy sporym mrozie ulegli 0:2 Victorii Zalas. Mimo wszystko na plus trzeba zaliczyć to, że w ogóle udało się rozegrać to spotkanie, wiele ekip w weekend odwoływało swoje starcia.

Prawdziwą kanonadę za to urządziła sobie Ciężkowianka, która nic sobie nie robiła z mrozu i aż 8:2 rozbiła Górnika Sosnowiec. Ciężkowicki Walec ostatnio w każdym meczu strzela po kilka bramek i imponuje strzelecką formą. Tym razem dorobkiem bramkowym podzielili się Biel, Molenda, Mateusz Radomski (po dwa trafienia) oraz Bulga i Rzeszutko (obaj po jednym golu). W sobotę dojdzie do ciekawego sparingowego pojedynku derbowego – Zgoda zmierzy się z Ciężkowianką.

Komplet wyników:

MCKiS Jaworzno – Górnik Radlin 3:1 (25:14, 20:25, 25:16, 25:10)

Daas Basket Hills Bielsko-Biała – MCKiS Jaworzno 80:105 (29:30, 15:27, 24:28, 12:20)

Szczakowianka – Węgrzcanka Węgrzce Wielkie 1:1

Victoria 1918 Jaworzno – Podlesianka Katowice 3:4

Zgoda Byczyna – Victoria Zalas 0:2

Ciężkowianka Jaworzno – Górnik Sosnowiec 8:2