Z miasta

Jak pokonać smok(g)a?

Marzymy o wiośnie, pragniemy ciepła i słońca, tymczasem prawie każdego dnia widzimy za oknem mgłę, która spowija wszystko wokół i zaczyna stawać się czymś naturalnym. A zapach za oknem? No cóż, to niekoniecznie fiołki.

Smog, bo o nim ostatnio mówi się nieustannie w mediach, to problem jeszcze do niedawna bagatelizowany. Teraz, prawie każdego dnia słyszymy o przekroczonych normach stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych , a wyjście z domu w wielu miastach wydaje się być niemal niemożliwe. Dłuższe przebywanie na zewnątrz może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Niewątpliwie jest to jeden z niepożądanych efektów rozwoju cywilizacyjnego większych i mniejszych miast. Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że należy podjąć radykalne kroki, a przede wszystkim podnosić poziom świadomości w społeczeństwie i dlatego w walkę ze smogiem włączają się kolejne województwa, firmy, instytucje.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie również podjął takie działania. Uczniowie naszej szkoły nie pozostają obojętni wobec spraw związanych z ekologią i dlatego chętnie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami firm, które starają się swoim działaniami wprowadzać pozytywne efekty do naszego życia i naszych budynków mieszkalnych. Dzięki ich staraniom możemy zmniejszyć nakłady na ogrzewanie budynków oraz zmniejszyć tzw. niską emisję, która jest odpowiedzialna za powstawanie smogu. Dzięki p. Dariuszowi Błaut z firmy DEFRO uczniowie poznali schemat powstawania smogu w powietrzu i sposoby jego zapobiegania. Firma DEFRO jest długoletnim wytwórcą kotłów centralnego ogrzewania. Słuchaczom przedstawione zostały wymagania dotyczące kominów, jakości paliw i pieców grzewczych. Wskazane zostały wszelkie nieprawidłowości prowadzące do powstawania niskiej emisji. Uczniowie dowiedzieli się też jak dobrać kocioł do domu oraz jak zapobiegać smogowi. Z kolei przedstawiciel firmy TGA Consulting p. Tomasz Strugaru opowiedział o termomodernizacji pianą poliuretanową. Uczniowie dowiedzieli się w jakim celu wykonuje się termomodernizacje, jakie są różnice pomiędzy różnymi materiałami izolacyjnymi, jakie są obecne i przyszłe normy dotyczące wymagań izolacyjności cieplnej budynków. Poznali też technologię wykonania omawianych izolacji. Można zapytać jaki to ma związek ze smogiem. Otóż ma. Dzięki spotkaniu uczniowie wiedzą, że dzięki nowoczesnym technologiom stosowanym między innymi w budownictwie możemy w pełni świadomie włączyć się w walkę ze smogiem.

I pomyśleć tylko, że dawno, dawno temu pewien młodzieniec musiał walczyć ze smokiem, który niepokoił zatopiony dzisiaj w smogu Kraków. Ale pamiętamy przecież, jak zakończyła się walka Szewczyka Dratewki ze smok(g)iem? Wtedy zwyciężył spryt i wiedza a dzisiaj wiedza i możliwości technologiczne.

Autor: Anita Marcisz

Najnowsze

To Top