Kultura i rozrywka

Powitanie wiosny z „Archetti”. Podczas zabrzmi muzyka słowiańska

Chociaż zima w tym roku przyszła do nas dość późno i wbrew pozorom jesteśmy w stanie wytrzymać takie temperatury jak -10 st. Celsjusza (a nawet są tacy „staruszkowie”, którzy pamiętają -25…), tak czy inaczej każdy czeka na wiosnę. Symbol nowego życia, odświeżenia lub zmiany postanowień, nadziei na poprawę pogody i nastroju. Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka pozytywnie działa na nasze samopoczucie, pomaga się zrelaksować i spojrzeć na świat bardziej pozytywnie, dlatego chcielibyśmy zaprosić Państwa na wiosenny koncert Archetti.

Już 11 marca w siedzibie orkiestry przy ul. Wiosny Ludów w Jeleniu, „Archetti” wykona znany i lubiany przez bywalców koncertów „Koncert na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz. Na początku miesiąca – 5 lutego – obchodziliśmy 109. rocznicę urodzin patronki jaworznickiej szkoły muzycznej, której to „Koncert” właśnie przyniósł jaworznickiej orkiestrze kameralnej laury na europejskich scenach. Jego wykonanie w Jaworznie zapewne przysporzy publiczności mnóstwa pozytywnych emocji, a jego energia i świeżość wprowadzi wszystkich w doskonały nastrój.

Ponadto zabrzmi „Serenada na orkiestrę smyczkową” Antonina Dvoraka. Jest to kolejne dzieło spośród tych, które każda szanująca się orkiestra kameralna ma w swoim repertuarze. Wymagająca dla wykonawców, a przyjemna dla słuchacza kompozycja czeskiego twórcy z pewnością znajdzie uznanie wśród amatorów pięknych rzewnych melodii.

Napisane przez Dymitra Szostakowicza w oryginale na fortepian „4 Preludia”, zabrzmią tym razem w wersji na smyczki, co z pewnością doda im jeszcze więcej kolorytu. Ostatnim punktem programu będzie kompozycja Wojciecha Kilara „Ricordanza”, którą zadedykował maestro Markowi Mosiowi i tyskiej orkiestrze kameralnej Aukso. Utwór czerpiący z folkloru Podhala przypomni niektórym „Orawę”, którą wielokrotnie jaworznicka orkiestra wykonywała. Ciekawe czy również „Ricordanza” zdobędzie podobne uznanie publiczności.

Mamy nadzieję, że w tak zróżnicowanym repertuarze każdy odnajdzie coś dla siebie. Muzyka słowiańska to niesamowita mieszanka brzmień, stylów, znajdziemy w niej wszystkie uczucia, nastroje, pejzaże, zapachy, wspomnienia, których na co dzień doświadczamy. A także energię, której potrzebujemy by doczekać do wiosny.

„Koncert wiosenny” odbędzie się 11 marca 2018 o godz. 17.00 w sali koncertowej Archetti przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jaworznie. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w siedzibie orkiestry lub przez internet www.archetti.pl/kup-bilet. Do zobaczenia!

Najnowsze

To Top