Zdrowie

Doceniono program Asystenta Osoby Niepełnosprawnej. Gmina otrzymała nagrodę „Samorząd Równych Szans”

Jaworzno zostało laureatem konkursu „Samorząd Równych Szans 2017” na najlepsze projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami, które realizowane są przez polskie samorządy. W poniedziałek (26 lutego) podczas uroczystej gali w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, wyróżnienie odebrały Zastępca Prezydenta Monika Bryl oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Maria Materla.

W konkursie wzięły udział samorządy z całej Polski, które zrealizowały lub realizują projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu lokalnych społeczności.

Jury doceniło prowadzony w Jaworznie od 2012 roku program Asystent Osoby Niepełnosprawnej (AON), którego głównym celem jest aktywizacja i uspołecznianie osoby niepełnosprawnej, poprzez wspieranie jej w wykonywaniu czynności dnia codziennego, umożliwianie uzyskania jak największej samodzielności życiowej, pomaganie w realizacji programu rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz ułatwianie uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.

Program skierowany jest do dzieci od 3. do 18. roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz osób dorosłych posiadających orzeczenie o stopniu niepełnoprawności (znacznym, umiarkowanym) lub grupę inwalidzką (I, II), będących mieszkańcami miasta Jaworzna.

Usługi Asystenta Osoby Niepełnosprawnej są realizowane na terenie miasta Jaworzna, przez 5 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00 – 23.00.

Źródło: UM Jaworzno

Maria Materla, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych

– Ogólnopolska nagroda „Samorząd Równych Szans” przyznana naszej gminie przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego ma dla mnie tym większą wartość, iż nagrodzono program, który powstał z mojej inicjatywy.

Asystent Osoby Niepełnosprawnej jest programem, którego początki datują się na rok 2012. Wówczas zaproponowaliśmy go w ramach tzw. małego grantu. W kolejnych latach jego finansowanie przejęła gmina. Od samego początku program Asystenta Osoby Niepełnosprawnej realizuje Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – koło w Jaworznie. Chciałabym podziękować Stowarzyszeniu za wysiłek, który wkłada w świetną organizację AON.

Celem, który chcieliśmy osiągnąć proponując wsparcie Asystenta, jest przede wszystkim zaktywizowanie społeczne osób niepełnosprawnych. Ułatwienie im funkcjonowania, umożliwienie udziału w miejskich przedsięwzięciach, zapewnienie szerszego kontaktu z innymi ludźmi. Niepełnosprawność nigdy nie powinna wykluczać z aktywnego udziału w życiu społecznym czy krzewienia swych pasji i zainteresowań.

Program cieszy się bardzo dużą popularnością. Z roku na rok przybywa osób, które chcą skorzystać z pomocy Asystenta Osoby Niepełnosprawnej. A to oznacza, że idea się sprawdza i jest potrzebna.

Najnowsze

To Top