Biznes - inwestycje

Pierwsza niehandlowa niedziela za tydzień. Galena będzie czynna tylko w części restauracyjnej, rozrywkowej i usługowej

Od czwartku (1 marca) weszły w życie przepisy ograniczające możliwość handlu w niedzielę. Na razie w okresie przejściowym w wersji złagodzonej. Pierwsza niedziela bez możliwości zrobienia zakupów czeka nas już za tydzień.

W czwartek (1 marca) weszła ustawa ograniczająca handel w niedziele. Pierwszą niehandlową niedzielą będzie ta przypadająca na 11 marca, a kolejną 18 marca. Zgodnie z nową ustawą, w bieżącym roku niedzielny handel będzie dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W kwietniu na pierwszą niedzielę przypada Wielkanoc, zatem zakupów nie zrobimy. Natomiast w Wielką Sobotę (31 marca) handel będzie ograniczony do godz. 14.

Pierwszy rok funkcjonowania ustawy wprowadza łagodne ograniczenia, które będą stopniowo zaostrzane. W roku 2019 handel będzie możliwy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Natomiast w roku 2020 zakaz będzie dotyczył 45 niedziel.

Zakaz handlu w niedziele oznacza jednocześnie wolne od pracy niedziele dla pracowników handlu. Kontrola przestrzegania przepisów ustawy należeć będzie do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy tej służby są uprawnieni do przeprowadzania czynności kontrolnych bez wcześniejszego uprzedzenia. Naruszanie przepisów ustawy wiąże się z karą grzywny w wysokości od 1.000 do 100.000 zł. Do Kodeksu karnego dodano także nowy artykuł, który mówi, iż za uporczywe lub złośliwe działania naruszające przepisy nowej ustawy grozi kara grzywny albo pozbawienia wolności.

Galeria Galena

Galeria Galena w niedziele wolne od handlu będzie czynna. Klienci będą mogli korzystać ze strefy restauracyjnej, rozrywkowej i usługowej galerii w godzinach 10.00-20.00. Punkty handlowo-usługowe czynne w niedziele niehandlowe:
– Apteka Ziko
– Bajkowy Labirynt
– Burger&Kebab
– Cafemania
– Dobra Pralnia
– Fabryka Formy
– La Moda Italiana – salon fryzjerski
– Gravitacja
– Gusto
– Kantor
– KFC
– Kolporter
– Lodomania
– Lotto
– McDonalds’
– Multikino
– Olimp
– Prestige Garage – myjnia samochodowa i detailing samochodowy
– Pyszna Pączkarnia
– Wasabi Sushi
– Wyspa Zdrowia
– Zen Thai

Najnowsze

To Top