Polecamy

Mapa 3D już powstaje

Wizualizacja i fotografie: Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego udostępnił nam pierwsze wizualizacje będące efektem skanowania miasta, które odbyło się kilka dni temu. Na wizualizacji dostrzeżemy wirtualny obraz jaworznickiego Rynku, tak jak zarejestrowały go czujniki skanującego pojazdu. Dokładność tak powstałej mapy wynosi kilka centymetrów.

– Stajemy się pionierami w rozwoju pojazdów autonomicznych w Polsce. Pilotażowe skanowanie wybranych ulic i obszarów Jaworzna, to naturalny krok na drodze do zadomowienia pojazdów samojezdnych nad Wisłą, wynikający z zawiązanej współpracy pomiędzy miastem Jaworzno, firmą Comtegra oraz Instytutem. Co istotne, pilotażowe działania doskonale wpisują się w możliwości późniejszego testowania pojazdów autonomicznych, z wykorzystaniem zebranych danych na zasadach ustalonych w już obowiązującej ustawie o elektromobilności – podkreśla prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

Skanowanie przeprowadzono w noc z 28 lutego na 1 marca. Do procesu użyto samochodów wyposażonych między innymi w lidary, czyli laserowe dalmierze omiatające otoczenie 360 stopni wokół pojazdu. Wszystkie punkty pozycjonowane przez czujniki są w drodze cyfrowej obróbki, przenoszone w wirtualną, trójwymiarową przestrzeń, gdzie składają się na wierne odwzorowanie miejskiej infrastruktury – trójwymiarową mapę o wysokiej dokładności. Wirtualny świat w pamięci komputera – trochę jak w filmie Matrix.

– Inżynierowie wybrali na początek trzy miejsca. To droga dojazdowa do autostrady A4, trasa autobusu nr 321 oraz okolice rynku. Takie miejsca są niemałym wyzwaniem dla pojazdu autonomicznego. Wskazano te przestrzenie, ponieważ nie jest sztuką wypuścić pojazd autonomiczny na autostradę, która jest miejscem bardzo przewidywalnym. Wyzwaniem jest sprawdzenie, jak taki pojazd zachowa się w mieście, gdzie są wąskie uliczki, dużo domów, wiele się dzieje w każdym momencie. Nie wykluczam, że aby się zmierzyć z tym wyzwaniem konieczne będzie zbudowanie testowego fragmentu ulicy, czy też toru – mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Jaworznicki projekt realizowany we współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego, firmą Comtegra, 3M i FEV oraz partnerami naukowymi jest przedsięwzięciem przełomowym. Jaworzno jest pierwszym polskim miastem, gdzie powstanie wysoce dokładna mapa 3D w formie umożliwiającej jej zastosowanie w transporcie autonomicznym.

– Przeskanowaliśmy w technologii 3D wybrane ulice Jaworzna. W tym te drogi, którymi największa liczba osób dowożona jest do miejsca pracy. Dokładnie odwzorowaliśmy trasę autobusu, na której znajdują się przystanki przy szkole i elektrowni. Przeprowadziliśmy też prace na Rynku i w jego okolicach. Używaliśmy sensorów różnego typu. Po wykonaniu postprocessingu zebranego materiału, będziemy gotowi przekazać mapy producentom pojazdów autonomicznych, żeby wykonali testy i symulacje systemów tychże pojazdów w warunkach laboratoryjnych – tłumaczy zakres prac Dariusz Skonieczny z Comtegra SA.

Dzisiaj dotarła do nas pierwsza robocza wizualizacja jaworznickiego Rynku, tak jak „widzą” ją specjalistyczne czujniki użyte do skanowania.

Najnowsze

To Top