Polecamy

Innowacyjne inteligentne miasto. Tytuł Smart City drugi rok z rzędu

fot. Aleksander Tura

Jaworzno zostało po raz drugi uhonorowane nagrodą Smart City Dwa lata z rzędu nasze miasto okazało się najlepsze wśród miast z ludnością do 100 tys. mieszkańców. W ubiegłym roku statuetkę Smart City otrzymaliśmy za wdrożenie systemu Open Payment w komunikacji publicznej (płatność za przejazd kartą bankomatową). W roku bieżącym Jaworzno zostało docenione za efektywne wykorzystanie innowacji i nowoczesnych technologii. Nagrodę podczas warszawskiej Wielkiej Gali Smart City odebrał w imieniu samorządu zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek.

 

Gala Konkursu Smart City, podczas której ogłoszono laureatów odbyła się w Warszawie we wtorek, 13 marca. Zorganizowano ją w ramach corocznego, tym razem już VII Smart City Forum.

Forum oraz towarzyszący jej konkurs służą promowaniu nowoczesnych rozwiązań prowadzących do realizacji idei inteligentnego miasta. Siłą rzeczy forum ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ na koncepcję smart city składają się zagadnienia zarówno z zakresu urbanistyki, komunikacji, technologii czy socjologii.

W wydarzeniu brali udział przedstawiciele samorządów, rządu, przedsiębiorstw z branż technologicznych, a także goście zagraniczni (w tym roku z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Finlandii). Dyskutowano o strategicznych planach rozwoju miast, roli partycypacji społecznej, podnoszeniu jakości życia mieszkańców w oparciu o innowacyjne technologie, elektromobilności i perspektywie wdrażania pojazdów autonomicznych (bardzo „jaworznicki” temat) czy efektywności energetycznej miast.

W samym konkursie wyróżniane są te przedsięwzięcia, które na gruncie polskim coraz bardziej przybliżają nas ku realizacji wizji miasta inteligentnego. Czyli takiego, gdzie maksymalizuje się wydajność infrastruktury miejskiej oraz interakcję z samymi mieszkańcami (ich kreatywność i wpływ na tkankę miejską), aby podnieść jakość życia i realizować założenia zrównoważonego rozwoju.

W tegorocznej edycji konkursu Smart City Jaworzno uzyskało laur za „efektywne wykorzystanie dostępnych innowacji i nowoczesnych technologii oraz skuteczne zarządzanie zasobami i strategią rozwoju miasta na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców”. Nasze miasto zostało zwycięzcą w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców.

W kategorii miast od 100 do 500 tys. mieszkańców zwyciężył Rzeszów m.in. za wdrożenie nowoczesnego systemu teleinformatycznego i administracyjnego oraz produkcję „zielonej” energii. Z miast powyżej 500 tys. mieszkańców zwycięzcą okazał się Wrocław za rozwiązania elektromobilne (miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych) oraz wprowadzenie systemu innowacyjnych bezgotówkowych płatności miejskich.

Jaworzno zdobywa tytuł Smart City już drugi rok z rzędu, co dowodzi, iż rzeczywiście znajdujemy się w czołówce miast, które stawiają na rozwój poprzez innowacje.

Prezydent Paweł Silbert:

– Jaworzno staje się liderem innowacji, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie. Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych – elektrycznych autobusów. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, wspólnie z moimi współpracownikami zaproponowałem wprowadzenie rewolucyjnej taryfy biletowej – u nas mieszkaniec będzie mógł podróżować za 180 zł przez cały rok (50 groszy dziennie), na wszystkich liniach PKMu, bez ograniczeń Jaworzno bierze również udział w przyszłościowym projekcie wdrożenia do ruchu miejskiego pojazdów autonomicznych. Te prace się materializują, końcem lutego fragmenty naszego miasta zostały zeskanowane na potrzeby stworzenia cyfrowej mapy, tak aby pojazdy autonomiczne mogły poruszać się wśród miejskiej infrastruktury.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze

To Top