Sport

Podsumowanie sportowego weekendu

Jaworzniccy sportowcy mają za sobą kolejny udany weekend. Tym razem najwięcej powodów do radości mieli siłacze z klubu MCKiS Tytan, którzy wrócili z Mistrzostw Polski obsypani medalami. Także koszykarze mogą być zadowoleni, pewnie wygrali bowiem pierwszy mecz play-off.

Pierwszy krok zrobiony

Koszykarze MCKiS w sobotę zrobili pierwszy krok w stronę I ligi w meczu play off pokonali u siebie zespół Pogoni Ruda Śląska 95:82. Jaworznianie do spotkania podchodzili w roli zdecydowanych faworytów – tym bardziej, że podczas fazy zasadniczej już dwukrotnie pewnie ograli rywali. Ekipa z Rudy Śląskiej nie chciała jednak tanio sprzedać skóry i wysoko postawiła poprzeczkę jaworznickim Sokołom. Goście od razu odważnie zaatakowali i w pierwszej fazie meczu byli zdecydowanie bardziej skuteczni od miejscowych. Wygrana Pogoni w pierwszej kwarcie 22:17 podziałała mobilizująco na rozkojarzonych jaworznian i już w drugiej części oglądać można było taką grę do jakiej przyzwyczaili kibiców koszykarze w ostatnich miesiącach. Na przerwę podopieczni trenera Bilińskiego schodzili prowadząc 42:34. Wydawało się, że w drugiej połowie MCKiS będzie już kontrolował przebieg wydarzeń na parkiecie, tak się jednak nie stało. Spora liczba błędów przy ambitnej postawie rywali i ich dużej skuteczności sprawiła, że przewaga zaczęła topnieć w szybkim tempie. Gra zrobiła się dość nerwowa a czwartą kwartę Sokoły rozpoczynały prowadząc 60:64. Przez moment przewaga zmniejszyła się nawet do zaledwie dwóch oczek, wtedy jednak miejscowi wzięli się w garść i nareszcie zaczęli punktować rywali. Dobra końcówka zapewniła Sokołom dość wyraźną wygraną.

FOTOGALERIA

MCKiS wykonał zaplanowane zadanie, ale niepotrzebnie wprowadził sporo nerwowości i koniecznie musi poprawić grę przed kolejnymi starciami. Ambitna Pogoń wspierana przez grupkę swoich kibiców pokazała się z dobrej strony i udowodniła, że nieprzypadkowo awansowała do play-off. Tym razem wśród jaworznian najlepiej wypadł Wojciech Zub, który zaliczył 19 punktów, 4 zbiórki i 3 asysty. Wśród gości na wyróżnienie zasłużył Paweł Mol, który w przekroju całego meczu był najlepszy na parkiecie. W sumie lider Pogoni zdobył aż 25 punktów i dołożył do tego 6 zbiórek, 5 asyst i 2 przechwyty.

Na tym etapie rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw. Mecz w Rudzie Śląskiej planowany jest na 24 marca. Gdyby MCKiS nie zdołał zapewnić sobie tam awansu do kolejnej fazy, wówczas decydujący mecz będzie rozegrany 28 marca. Na razie o tym nie ma jednak mowy a podopieczni trenera Bilińskiego pracują nad tym, by sprawę całej rywalizacji rozstrzygnąć już w najbliższy weekend.

MCKiS Jaworzno – Pogoń Ruda Śląska 95:82

(17:22, 25:12, 22:26, 31:22)

Tytani obsypani medalami

W weekend w Cieszynie rozgrywane były XVIII Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu. W prestiżowych zawodach udział wzięło ponad 200 zawodników z 22 klubów. Wśród nich nie mogło zabraknąć oczywiście siłaczy z klubu MCKiS Tytan, którzy jak zwykle odgrywali pierwszoplanowe role. Drużynowo Tytani zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej sięgając niemal po 30 medali – 13 złotych, 12 srebrnych i 4 brązowe. Dodatkowo też w klasyfikacji seniorów zajęli drużynowo drugie miejsce.

Tym razem liderami ekipy z Jaworzna okazali się Artur Krupa i Mariusz Grochowski, którzy stali się prawdziwymi multimedalistami. Artur wywalczył trzy złote medale – na prawą i lewą rękę wśród juniorów do 21 lat i na prawą rękę wśród seniorów do 75 kg a do tego jeszcze w tej samej kategorii tylko na lewą rękę dołożył srebro. Także Mariusz Grochowski trzykrotnie stanął na najwyższym stopniu podium. Doświadczony zawodnik i trener triumfował w kategorii master 100 kg na prawą i lewą rękę. Poza tym dołożył też złoto wśród seniorów do 110 kg na prawą rękę i srebro w tej samej kategorii na lewą rękę. W ogóle Tytani zupełnie zdominowali tradycyjnie silnie obsadzoną kategorię seniorów do 110 kg, zgarniając w niej pięć z sześciu możliwych medali. Wszystkie medalowe zdobycze jaworznian prezentujemy poniżej:

Gieksa pokonana

Siatkarze MCKiS wygraną zakończyli zmagania w sezonie zasadniczym II ligi, Jaworznianie w ostatniej kolejce podejmowali przed w własną publicznością rezerwy GKS-u Katowice. Goście z Katowic dość ambitnie starali się przeciwstawić faworyzowanym gospodarzom i w pierwszych dwóch setach sprawili nieco problemów. Szczególnie wyrównany pod tym względem okazał się drugi set, rozstrzygnięty na korzyść miejscowych dopiero po walce na przewagi – 29:27. W trzecim secie MCKiS nieco przyspieszył i gładko już rozbił rywali do 13 zapewniając sobie kolejny komplet punktów.

Ostatecznie na koniec sezonu zasadniczego MCKiS zajął 3. miejsce w tabeli II ligi i z dużymi nadziejami może przystępować do walki w play off. Jaworznianie w pierwszej rundzie zmierzą się z szóstą ligową ekipą – Kęczaninem Kęty. Podopieczni trenera Łozińskiego w tym sezonie już dwukrotnie odprawili tego rywala z kwitkiem i nie bez powodu uchodzą za zdecydowanego faworyta tej rywalizacji. Zarówno w Jaworznie, jak i na wyjeździe MCKiS wygrał w identycznym rozmiarze 3:1 i chociaż w pojedynczych setach Kęczanin potrafił sprawić nieco problemów, to jednak generalnie nie był w stanie niczym zaskoczyć jaworznickich siatkarzy. Pierwszy mecz rozegrany zostanie w Kętach już 24 marca

MCKiS Jaworzno – GKS II Katowice 3:0

(25:21, 29:27, 25:13)

Zima ograła ligowców

Nie doszła do skutku inauguracja wiosennych rozgrywek w piłkarskich niższych ligach. Kiepski stan boisk połączony z atakiem zimy sprawił, że wszystkie mecze z udziałem drużyn z Jaworzna zostały odwołane. Tym sposobem inauguracja została przesunięta o tydzień. W najbliższy weekend Szczakowianka, Victoria 1918 i Zgoda mają zaplanowane mecze wyjazdowe. Jedynie Ciężkowianka przed własną publicznością podejmować będzie zespół MZKS Alwernia. Nie jest jednak wykluczone, że także ta kolejka zostanie odwołana. Prognozy jak na razie nie są sprzyjające – mróz może potrwać jeszcze kilka dni a w weekend możliwe są roztopy co tylko jeszcze pogorszy sytuację. Decyzję o tym czy można będzie grać działacze związkowi podejmą zapewne dopiero końcem tygodnia.

Małopolskie zmagania bokserów

Marzec jest wyjątkowo intensywnym miesiącem dla jaworznickich bokserów. Zaledwie kilka dni temu pięściarze rywalizowali podczas Mistrzostw Śląska, tymczasem w miniony weekend przenieśli się do Małopolski. Zawodnicy Jawor Teamu i Akademii Roberta Gortata wzięli udział pierwszym turnieju z serii Międzynarodowego Grand Prix Małopolski 2018 rozgrywanego w niewielkim Czchowie.

Jawor Team tym razem reprezentowało trzech zawodników. Bartłomiej Przybyła w kategorii do 60 kg wygrał jednogłośnie walkę z Kamilem Surowcem z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Mniej szczęścia miała reszta ekipy. Klaudia Simsak w kategorii do 57 kg przegrała z Laurą Grzyb (Global Boxing Tarnów) a Patryk Tandecki (kategoria do 52 kg) uległ Sebastianowi Ptakowi z Morsów Dębica.

Akademia do zmagań przystąpiła w liczniejszym, bo 6-osobowym gronie. Kacper Martyka jednogłośnie wygrał z zawodnikiem Górnika Wieliczka – Krystianem Miedzińskim. Triumf odnotował również Kamil Barwiński, który pokonał Dawida Ząbkowskiego z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Bardzo dobrze wypadła też debiutantka – Zuzanna Dudziak, która okazała się lepsza od Aleksandry Makurat z Akademii Bokserskiej Libiąż. Pozostali przedstawiciele jaworznickiego klubu niestety przegrali swoje walki. Konrad Białas nieoczekiwanie uległ Damianowi Faleckiemu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski a Bartosz Głowacki poległ z Al Naserem z klubu Tiger Tarnów. Swoje starcie na ringu przegrała też Wiktoria Jakóbik która musiała uznać wyższość Marty Kalety z Dąbrowskiego Klubu Bokserskiego.