Zdrowie

Jaworznicka woda z kranu. Czy warto kupować wodę butelkowaną?

Czy warto kupować wodę butelkowaną, czy może ją z powodzeniem zastąpić woda z kranu? Wystarczy sprawdzić na stronie Wodociągów aktualizowane wyniki analiz laboratoryjnych zawartości minerałów w jaworznickiej wodzie. Okaże się wówczas, że nie odbiega ona od wyników podawanych na etykietach sporej części wód butelkowanych. Czy warto zatem przepłacać?

 

Skąd pochodzi jaworznicka woda z kranu?

Jaworznicka woda pochodzi z czterech ujęć podziemnych – Jarosław Dąbrowski, Dobra, Bielany i Galmany, a także z ujęcia powierzchniowego Piaskownia. Zasoby wody z poszczególnych ujęć trafiają do odrębnych dzielnic Jaworzna. Jakkolwiek sieć wodociągowa umożliwia mieszanie wody z poszczególnych ujęć oraz jej przesył w dowolny rejon miasta.

Nad jakością wody w Jaworznie czuwa Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, wewnętrzne laboratorium MPWiK wyposażone w System Zarządzania Jakością, a także zewnętrzne akredytowane laboratoria. Dodatkowo Spółka wodociągowa stosuje System Biomonitoringu. W ciągu miesiąca w Jaworznie przeprowadza się ponad 200 analiz składu wody. Musi ona spełniać bardzo rygorystyczne normy przepisów sanitarnych. Wyniki analiz składu wody dla każdej dzielnicy Jaworzna są powszechnie dostępne na internetowej stronie www.wodociagi.jaworzno.pl w zakładce jakość wody.

Woda z kranu jest inna niż 10 lat temu! Co się zmieniło?

  • W ostatnich latach gruntownie zmodernizowano sieć wodociągowa na terenie Jaworza.
  • Wprowadzono nowoczesne i przyjazne systemy uzdatniania wody oparte o ozonowanie i lampy UV.
  • Wprowadzono stały monitoring jakości wody na każdym etapie produkcji i dystrybucji.
  • W Jaworznie działa System Biomonitoringu SYMBIO. W systemie wykorzystuje się małże słodkowodne – skójkę zaostrzoną, których naturalną reakcją na zmiany ogólnych parametrów wody jest zamykanie muszli.

Fakty i mity na temat wody z kranu

Podobno w wodzie dostarczanej siecią miejską nie ma minerałów? Czy to prawda?

Nic bardziej mylnego. W większości, tak jak ma to miejsce w Jaworznie, woda pitna pochodzi z ujęć głębinowych, które posiadają zwiększoną ilości minerałów takich jak wapń, magnez, sód potas. Jednak ich ilość uzależniona jest od miejsca.

Rzadko ale może się zdarzyć, że z kranu poleci brązowa woda. Czy, możne się nią zatruć?

Brązowe zabarwienie zazwyczaj jest wynikiem podwyższonej zawartości żelaza. Może ono powstawać w trakcie napraw lub czyszczenia sieci oraz w okresie wakacyjnych wyjazdów, kiedy mniej ludzi korzysta z wody. Samo żelazo nie jest szkodliwe, ale gdy woda ma dziwny wygląd,  zalecamy powstrzymać się od jej picia do momentu zniknięcia przebarwienia.

Woda z kranu jest złej jakości bowiem na urządzeniach osadza się kamień.

Kamień jest osadem mineralnym powstającym w trakcie podgrzewania, gotowania i odparowywania twardej wody, w której zawarte są duże ilości rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu. Są to właśnie wspomniane minerały. Jak się pozbyć kamienia? Najprostszym sposobem jest zagotowanie wody z kwaskiem cytrynowym. Po zagotowaniu należy wodę wylać i raz jeszcze, samą wodę bez kwasku doprowadzić do wrzenia.

Dlaczego warto pić wodę z kranu?

  • Woda z kranu zawiera niezbędne dla człowieka składniki mineralne (wapń, potas, sód, magnez)
  • Woda z kranu znajduje się pod stałym nadzorem laboratoryjnym. Jej jakość regulowana jest rozporządzeniem Ministra Zdrowia.
  • Spożywanie wody z kranu jest bezpieczne, zdrowe i ekologiczne.
  • Woda z kranu jest tańsza niż woda butelkowa. Litr wody z kranu w Jaworznie kosztuje niewiele ponad pół grosza (0,005 zł).
  • Pijąc wodę z kranu chronimy środowisko naturalne. Nie zwiększamy produkcji plastikowych butelek.

Najnowsze

To Top