Z miasta

Jaworzno Przyjazne Seniorom każdego dnia

fot. UM Jaworzno

Gmina rusza od maja z bezprecedensowym programem skierowanym do seniorów. „Jaworzno Przyjazne Seniorom” zakłada organizowanie stałych codziennych działań aktywizujących osoby w wieku 60+. Prezydent Paweł Silbert zaproponował, aby miejskie instytucje każdego dnia tygodnia organizowały atrakcyjne zajęcia podnoszące jakość życia seniorów. Od maja każdy tydzień będzie w Jaworznie tygodniem seniora.

 

Rusza program „Jaworzno Przyjazne Seniorom”

Program społeczny „Jaworzno Przyjazne Seniorom” opierać się będzie na trzech filarach – promocji zdrowia, zwiększeniu bezpieczeństwa i wsparciu aktywności. Można zauważyć tu analogie z programem „Jaworzno Wspiera Rodziny”, który skierowany jest do rodzin z dziećmi. Podstawy podobne, ale sposoby realizacji nieco odmienne, ponieważ potrzeby (a także możliwości) osób w wieku 60+ są trochę inne niż potrzeby rodzin z małymi dziećmi.

Można rzec, iż oba miejskie programy są komplementarne – uzupełniają się. „Jaworzno Wspiera Rodziny” stanowi ofertę do pokolenia rodziców i dzieci, podczas gdy „Jaworzno Przyjazne Seniorom” uzupełnia ofertę dla pokolenia babć i dziadków.

 

Miasto aktywnych seniorów

Wsparcie miasta dla seniorów i zapewnienia im atrakcyjnych form spędzania czasu będzie realizowane poprzez stały cykl codziennych zajęć. Seniorzy znajdą tu zarówno „coś dla ciała”, jak i „coś dla ducha” – w zależności od dnia tygodnia. Harmonogram będzie niezmienny, dzięki czemu nasze babcie i dziadkowie np. co wtorek udawać się będą do MDK-u na premierę filmową, a co piątek na basen. Zajęcia zgodnie z harmonogramem ruszają 7 maja.

Poniedziałek z naturą – GEOsfera Jaworzno, godz. 10.00 – 12.00

Zajęcia warsztatowe w ogrodzie sensorycznym, a także spotkania z naukowcami Uniwersytetu Śląskiego (botanikami, paleontologami, geologami).

  • „Po zimnych ogrodnikach” – zakładanie grządki warzywnej;
  • „Historie zaklęte w kamieniach” – popularnonaukowy wykład dr Krzysztofa Szopy (Uniwersytet Śląski) z zakresu paleontologii.

Kinowy wtorek – Młodzieżowy Dom Kultury, seanse o godz. 11.00 i 17.00

Co tydzień premiera filmowa. Prezentowany będzie ambitny repertuar charakterystyczny dla kin studyjnych; filmy, których próżno szukać na ekranach multipleksów; filmy nagradzane na festiwalach filmowych (np. ostatni laureat Oscara „Trzy billboardy za Ebbing Missouri”).

Środa na zajęcia i aktywności – miejskie jednostki kultury

Miejskie jednostki kultury (m.in. MCKiS, Muzeum Miasta Jaworzna) zaproponują zajęcia hobbystyczne i rekreacyjne przygotowane specjalnie z myślą o seniorach. Będą to między innymi warsztaty rękodzieła, koncerty, spotkania autorskie, zajęcia jogi czy nordic walking.

Naukowy czwartek – Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 16.00

Cykl zajęć oswajających z nowymi technologiami. „Czego wnuczek szuka w smartfonie?”

  • zajęcia praktyczne z obsługi smartfona, jego funkcjonalności i możliwości, które oferuje urządzenie (np. jak znaleźć potrzebne informacje, jak zapisać się do lekarza);
  • prelekcja z bezpieczeństwa w sieci internetowej – zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetu czy portali społecznościowych.

Piątkowy relaks na basenie – bezpłatne bilety dla seniorów (60+) na basen

 

Zdrowo, bezpiecznie, aktywnie

Wiek senioralny osiągniemy wszyscy, co wcale nie znaczy, że nie możemy pozostawać aktywni, ciekawi świata i tryskający energią – że nie możemy się nadal rozwijać. Codzienne zajęcia oferowane przez miasto wspierać będą starsze osoby, które chcą prowadzić aktywne życie. W każdej seniorce, tkwi przecież nadal młoda dziewczyna sprzed lat, a w każdym seniorze – pełen werwy młodzieniec. Kino, basen, nauka, a przede wszystkim spotkania z innymi ludźmi w dobrej atmosferze – z tego nie można rezygnować tylko z powodu wieku!

Oprócz stałego harmonogramu zajęć promujących aktywność seniorów, gmina prowadzić będzie dodatkowe projekty kładące nacisk na zdrowie i bezpieczeństwo – dwa pozostałe filary programu „Jaworzno Przyjazne Seniorom”.

Przed nami druga edycja Akademii Bezpieczeństwa, prowadzonej wspólnie przez Urząd Miejski i Komendę Miejską Policji w Jaworznie. W jej ramach w jaworznickich dzielnicach odbywać się będą spotkania z policyjnymi ekspertami, którzy doradzą jak ustrzec się przed zagrożeniami – ze szczególnym uwzględnieniem plagi wyłudzeń. Miasto planuje również akcję wyposażenia seniorów w czujniki czadu, które zapewnią im bezpieczeństwo w mieszkaniach w sezonie grzewczym.

Profilaktyka zdrowotna przewiduje kolejną wielką akcję bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, a także programy zdrowotne związane m.in. z cukrzycą, schorzeniami okulistycznymi czy poradnictwem geriatrycznym. Gmina planuje także poprawienie seniorom dostępu do sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego.

Od maja każdy tydzień będzie można w Jaworznie nazwać tygodniem seniora, a samo Jaworzno – miastem aktywnych seniorów.

Prezydent Paweł Silbert:

– Aktywni ludzie to skarb każdego miasta. Tacy są nasi seniorzy – aktywni, uśmiechnięci, pełni życia. Każda edycja święta – Tygodnia Seniora – utwierdza mnie w przekonaniu, że jesień życia nie musi być nudna, że warto dbać o poczucie wspólnoty. Każdy z naszych dojrzałych mieszkańców niesie bagaż doświadczeń, nierzadko trudnych, dlatego naszym celem jest realizacja kompleksowego programu, który jeszcze bardziej wzmocni więzi między mieszkańcami, zintegruje różne środowiska, będzie wsparciem w codzienności. Program „Jaworzno Przyjazne Seniorom” promuje trzy filary: bezpieczeństwo, zdrowie, aktywność. Wiemy, że każdy dzień przynosi seniorom nowe wyzwania, chcemy pomóc w ich sprostaniu i razem z seniorami wypełniać treścią i działaniami nasz wspólny program.

Najnowsze

To Top