Zdrowie

Kolejne środki dla szpitala. W sumie ponad 5 mln zł

Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie otrzyma kolejną dotację od miasta. Tym razem wskutek podziału nadwyżki budżetowej z ubiegłego roku do szpitala trafią dodatkowe 2 mln zł, które umożliwią przeprowadzenie kompleksowego remontu Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej.

W bieżącym roku jaworznicki szpital będzie dysponował solidnym budżetem na przeprowadzenie remontów dalszych oddziałów oraz zakup sprzętu medycznego. W sumie około 5,25 mln zł. Złożą się na to dotacje miejskie i dofinansowanie celowe z budżetu państwa.

Dofinansowanie celowe, o które skutecznie zabiegał jaworznicki poseł PiS Dariusz Starzycki, wyniesie 1,25 mln zł. Poseł zapewnił je poprzez przyjętą przez Sejm poprawkę do budżetu państwa, gdzie zapisano środki dla jaworznickiej placówki. Szpital otrzyma w ten sposób środki na zakup nowego mammografu cyfrowego wraz z przystawką do biopsji, aparatu USG oraz duodenoskopu (urządzenia do wziernikowania dwunastnicy).

Dotację dla szpitala w wysokości 2 mln zł zaplanowano również w budżecie miasta na rok bieżący. Teraz po podziale nadwyżki budżetowej z roku ubiegłego dojdą jeszcze kolejne 2 mln. To oznacza, że miasto przeznaczy w bieżącym roku na szpital 4 mln zł.

Przypomnijmy, że w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie sukcesywnie remontowane są poszczególne oddziały i placówka dokonuje zakupów specjalistycznych urządzeń medycznych. Kompleksowo zmodernizowano już między innymi oddział pediatrii, chirurgię dziecięcą czy oddział intensywnej terapii. Są to kosztowne inwestycje nie ze względu na prace remontowo-budowlane, ale przede wszystkim ze względu na olbrzymi koszt specjalistycznego sprzętu. Na przykład cena jednego łóżka do intensywnej terapii wynosi ok. 30 tys. zł.

Szpital pozyskuje środki na inwestycje głównie z dofinansowań zewnętrznych, w których zawsze najpoważniejszą rolę odgrywają dotacje z budżetu miasta.

Wciąż największym problemem jaworznickiego szpitala jest brak na rynku pracy dostatecznej liczby lekarzy. Nie dalej jak na początku miesiąca mogliśmy się dowiedzieć, że z powodu braku lekarzy w szpitalu w pobliskim Chrzanowie może dojść do połączenia dwóch oddziałów wewnętrznych. To problem, który dotyka już coraz większą liczbę placówek medycznych w całym kraju.

Najnowsze

To Top