Bezpieczeństwo

Kręci mnie bezpieczeństwo

Jestem bezpieczny i potrafię pomóc – pod takim hasłem odbyły się zajęcia edukacyjne prowadzone przez jaworznickich policjantów i strażaków w Domu Kultury w Jeleniu. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, dowiedziały się również jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Organizatorami wydarzenia była Komenda Miejska Policji w Jaworznie oraz „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna.

Akcja informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” zaprojektowana została przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych. Jest ona elementem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dlatego też w miniony czwartek funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie spotkali się z dziećmi w dzielnicy Jeleń i przeprowadzi akcję edukacyjną, w ramach której najmłodsi jaworznianie mogli dowiedzieć się jak zadbać o bezpieczeństwo w domu i na ulicy. W spotkaniu uczestniczył prezydent Paweł Silbert, szef jaworznickiej policji inspektor Robert Trzupek, a także radni Rady Miejskiej – Anna Lichota i Janusz Papuga.

Spotkanie poprowadziła policjantka z zespołu zajmującego się działalnością profilaktyczno-edukacyjną: młodszy aspirant Monika Śliwińska. Policjantka poprzez zabawę edukowała i rozmawiała z najmłodszymi na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Zapoznawała z podstawowymi znakami, które każdy pieszy powinien znać i do których musi się stosować. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się m.in. o tym, jak ważne jest noszenie odblasków i którą stroną drogi chodzimy. Kolejnym bardzo ważnym tematem poruszonym przez mundurowych była znajomość numerów alarmowych. Podczas spotkania dzieci poznały i utrwaliły numery alarmowe, a policjanci omówili konsekwencje wynikające z ich nieprawidłowego korzystania. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób wzywać pomoc, jak rozmawiać przez telefon z dyżurnym oraz jak zachowywać się w miejscach wypadków.

Funkcjonariusze Straży Pożarnej przekazali dzieciom podstawowe informacje na temat jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci poznały również działanie AED – automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Funkcjonariusze już planują kolejne akcje oraz przedsięwzięcia promujące bezpieczeństwo wśród mieszkańców Jaworzna. Do naszych akcji zaprosimy wszystkich tych, którzy chcieliby pomóc w promocji Policji, Straży Pożarnej, a przede wszystkim bezpieczeństwa.

Źródło: KMP w Jaworznie

Najnowsze

To Top