Zdrowie

„Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep” – trwa Europejski Tydzień Szczepień

W dniach od 23 do 29 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia.

Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień – powszechnych i indywidualnych – poprzez zwiększanie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych oraz zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka. Tegoroczne obchody poświęcone są w szczególności działaniom na rzecz eliminacji odry i różyczki.

Państwowa Inspekcja Sanitarna promuje szczepienia ochronne poprzez akcję informacyjną „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” www.szczepienia.gis.gov.pl. Adresatami przedsięwzięcia są wszyscy zainteresowani tematyką szczepień ochronnych, w szczególności rodzice i opiekunowie dzieci oraz lekarze i pielęgniarki wykonujący szczepienia ochronne.

Wszelkie informacje dotyczące szczepień obowiązkowych i zalecanych oraz szczepień dla osób podróżujących można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie ul. Pocztowa 7 – osobiście lub pod numerem telefonu (32) 616 41 98.

Program Szczepień Ochronnych został wprowadzony w Polsce na masową skalę w latach 60. XX wieku. Propozycje wykazu szczepień ochronnych realizowanych w Polsce są opracowywane przez ekspertów na podstawie sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz analizy następstw określonych chorób zakaźnych dla pacjentów indywidualnych, jak i dla systemu zdrowia oraz rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia. Nadzór nad realizacją PSO sprawuje Minister Zdrowia. Obecnie w programie obowiązkowych szczepień ochronnych są dostępne szczepionki przeciw 10 chorobom zakaźnym dla całej populacji dzieci. Ponadto w ograniczonym zakresie, tylko dla tzw. grup ryzyka, są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom i ospie wietrznej.

Wszystkim rodzicom polecamy bezpłatny poradnik dotyczący szczepień małych dzieci wydany przez GIS. Cały podręcznik można pobrać klikając w poniższy link:

ABC Szczepienia ochronne. Praktyczny poradnik dla rodziców dzieci do 2. roku życia.

Najnowsze

To Top