Bezpieczeństwo

Policja ostrzega przed długim weekendem

W związku ze zbliżającym się długim weekendem majowym spodziewać się należy na jaworznickich drogach wzmożonego ruchu pojazdów. Oznacza to możliwość zaistnienia na drogach sytuacji niebezpiecznych, powodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców.

Aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz.

Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Wskazane byłoby zachować kulturę w czasie jazdy. Pamiętajmy, że w okolicy miejsc z ograniczeniami prędkości mogą na nierozważnych i spieszących się oczekiwać policjanci lub fotoradary. Ponadto kierowca przekraczający dozwoloną prędkość może się spodziewać nieoznakowanego radiowozu z zamontowanym wideorejestratorem. Policjanci drogówki zarejestrują nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości, ale i inne naruszenia jak wyprzedzanie na podwójnej lub pojedynczej linii ciągłej, wyprzedzanie na „trzeciego”, zajeżdżanie drogi, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, niesygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach, ostrzeganie innych kierowców światłami o miejscu kontroli itp. Kilkuminutowe nagranie naszej brawurowej jazdy może mieć dla nas duże konsekwencje, zwłaszcza finansowe. Mandat karny może wynieść nawet 1.000 złotych. Dotkliwą karą dla kierowców są także punkty karne.

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste – zabrać ze sobą lub włożyć je do bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei. Domy i mieszkania także należy odpowiednio zabezpieczyć. Warto poprosić zaufanych sąsiadów, aby podczas naszej nieobecności zwracali uwagę na nasz dobytek. Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad w praktyce możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek w czasie podróży i wypoczynku.

Życzymy bezpiecznego i udanego weekendu!

Źródło: KMP w Jaworznie

Najnowsze

To Top