Polecamy

Prezes spółdzielni SM „Górnik” zwolniona… SMS-em

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” Katarzyna Martyka została decyzją Rady Nadzorczej z 19 kwietnia 2018 odwołana ze swej funkcji. Informację o odwołaniu przesłano jej… SMS-em. Nowym prezesem SM „Górnik” został Maciej Bochenek.

Katarzynę Martykę powołano na funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” we wrześniu ubiegłego roku. Wiadomość tę anonsowano w lokalnej prasie oraz na łamach spółdzielczego biuletynu „Osiedlowe To i Owo” jako niemal rewolucyjne posunięcie – bo nowa Pani Prezes była pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii spółdzielni.

Po ledwie 7 miesiącach – 19 kwietnia 2018 roku – Rada Nadzorcza SM „Górnik” odwołała Katarzynę Martykę z pełnionej funkcji. Prezesem został przewodniczący Rady Nadzorczej – Maciej Bochenek.

– Do tej pory nie poznałam motywów, jakimi kierowała się Rada Nadzorcza odwołując mnie ze stanowiska prezesa spółdzielni. Informację o podjętej decyzji otrzymałam 20 kwietnia… SMS-em. Przebywałam wówczas na szkoleniu dla prezesów, organizowanym przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych na Śląsku. Można więc rzec, że zostałam odwołana „zaocznie”, kiedy nie było mnie nawet w mieście – mówi Katarzyna Martyka. – Uchwałę Rady Nadzorczej dostarczyła mi dopiero w późniejszym okresie upoważniona osoba. Aczkolwiek nadal nie znam powodów mego odwołania.

Katarzyna Martyka rozpoczęła pełnienie funkcji prezesa SM „Górnik” w newralgicznym momencie. Jej powołanie na stanowisko zbiegło się ze zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy Prawo spółdzielcze. Można więc rzec, iż jej praca stanowiła spore wyzwanie, w którego podjęciu pomogło jej prawnicze wykształcenie i wieloletnia praktyka radcowska.

– Moim głównym celem jako prezesa była integracja członków spółdzielni oraz wzmocnienie kompetencji i organizacji w ramach SM „Górnik” – podkreśla Katarzyna Martyka.

Jej prezesura zbiegła się również w czasie z gorącym okresem zmiany operatora odbioru odpadów komunalnych na terenie miasta i zapowiadaną wcześniej zmianą zasad organizacji stanowisk kontenerowych. Na wszystkich zarządców budynków, a więc także SM „Górnik”, spadł obowiązek zorganizowania własnych stanowisk i utrzymywania na nich porządku.

Pani Prezes doszła do porozumienia z przedstawicielami gminy i ruszyła z projektem budowy estetycznych, zadaszonych i zamykanych stanowisk kontenerowych dla mieszkańców zasobów, którymi zarządzała.

Dyrektor MZNK Tomasz Jewuła potwierdził, że była już prezes SM „Górnik” wyszła z ciekawymi pomysłami i propozycjami, które miały szansę na realizację przy współpracy spółdzielców i jednostek gminnych.

Po krótkotrwałym – siedmiomiesięcznym – „rewolucyjnym” okresie, do spółdzielni wraca „stare”. Funkcję prezesa od kwietnia pełni osobiście Maciej Bochenek.

Najnowsze

To Top