Z miasta

Prezentacje Bibliotek Szkolnych

10 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, odbyły się I Jaworznickie Prezentacje Bibliotek Szkolnych. Wydarzenie zorganizowane zostało w nawiązaniu do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Inicjatywę honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Jaworzna Pan Paweł Silbert. Uroczystego otwarcia dokonała inicjatorka przedsięwzięcia, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie – Monika Rejdych. Główną ideą przyświecającą nam przy realizacji pomysłu była, oprócz promocji literatury i czytelnictwa, możliwość stworzenie okazji do integracji środowiska bibliotekarskiego i pokazania spektrum działań, jakie podejmowane są przez nasze koleżanki i kolegów z bibliotek szkolnych.

Jaworznickie środowisko bibliotekarzy szkolnych reprezentowane było przez pracowników 6 placówek: Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 12, Szkoły Podstawowej nr 14, Szkoły Podstawowej nr 16 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Oprócz zapoznania się z prezentowanymi na stanowiskach szczegółami ofert, odwiedzający nas uczniowie uczestniczyli także w przygotowanych specjalnie na tę okazję wydarzeniach, które odbywały się w Audytorium Biblioteki. Pierwszy punkt programu stanowiła debata z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 14, dotycząca bohaterki powieści Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty naukowe prowadzone przez Centrum Edukacyjne TAMARIKI. Wiele praktycznych wskazówek, pozwalających na kształtowanie prawidłowej mowy, dostarczyły ćwiczenia logopedyczne zaprezentowane przez Panią Monikę Michael. Zwieńczeniem bloku wydarzeń było spotkanie autorskie z Melanią Kapelusz – autorką dwutomowego cyklu książek o przygodach rezolutnej Kingi, a także zbioru opowiadań o trzynastu maleńkich braciach pt. „Krasnoludki”.

Ogromnym wyzwaniem dla jury było wyłonienie najlepiej prezentującego się stanowiska bibliotecznego. Komisja, składająca się z przedstawicieli Biblioteki oraz czytelników, przyznała I Miejsce Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie, który reprezentowały Panie: Regina Koczur i Grażyna Zając. Jednak, co zostało podkreślone podczas wręczenia pamiątkowych dyplomów, szeroka działalność wszystkich szkół oraz kreatywność, otwartość, zaangażowanie i pasja uczestniczących w wydarzeniu bibliotekarzy, a także towarzyszących im uczniów były imponujące.

Najnowsze

To Top