Z miasta

Zdrowa wątroba w GEOsferze

18 maja działacze jaworznickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zorganizowali w Geosferze spotkanie poświęcone kwestiom zdrowotnym, ważnym nie tyko dla cukrzyków.

Jaworznicka Geosfera to przestrzeń publiczna dla maluchów i seniorów umiejscowiona w nieczynnym kamieniołomie „Sodowa”. Ośrodek powstał na poprzemysłowym terenie po nieczynnym kamieniołomie wapieni. Zaczęło się od odkrycia skamieniałych szczątków notozaura i konstatacji, że działalność kamieniołomu odsłoniła zapisane w skałach dzieje Ziemi sprzed milionów lat. Tutaj można uczyć geologii czy paleontologii niemal „cofając się w czasie: do okresu triasu. Stąd powodzenie GEOsfery również wśród naukowców m in. UŚ z Katowic i AGH z Krakowa. GEOsfera przyciąga dziś turystów z całego region i kraju – spacerowanie po dnie płytkiego morza sprzed 230 mln lat stanowi niewątpliwą atrakcję.

Władze miasta dostrzegając zainteresowanie mieszkańców postanowiły zagospodarować ów teren i oddać dla rekreacji, wypoczynku i poznania historii Ziemi. Zorganizowano: ogród Jordanowski dla dzieci, kąpielisko z plażą, ogród botaniczny z kwiatami i rzadko spotykanymi krzewami ,rozmieszczone tablice informacyjne przypominają zwiedzającym historię Ziemi wraz z zwierzętami w danej epoce i kącik do grillowania.

W piątek 18 maja w sali Ośrodka Edukacyjno-Ekologiczno-Geologicznej GEOsfery prelekcję-wykład na temat „Stłuszczenie wątroby – choroba nie tylko pijących” przeprowadził gastrolog dr n.med. Rafał Kotulski. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz mieszkańcy Jaworzna. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił kapelan jaworznickiego PSD – proboszcz z Parafii Św. Józefa Rzemieślnika z Jeziorek Ks. Wiesław Jarząbek.

Po wykładzie Prezes PSD Pan Marek Nowak oraz jego zastępca Pan Robert Gąska zaprosili uczestników spotkania na ognisko i tradycyjne pieczonki z żurkiem z kuchni żony prezesa Pani Marii. Nie obeszło się bez obowiązkowej degustacji smacznej kapusty z grochem przyrządzonej przez radnego Rady Miasta pana Mariusza Burczego. Po niekończących się dyskusjach i wymianie zdań – fiesta dobiegła do końca – a uczestnicy podziękowali organizatorom mile spędzone popołudnie majowe.

Autor: Mieczysław Kijowski, członek PSD O/Jaworzno

Najnowsze

To Top