Z miasta

Jaworzno Kocha Czyste Powietrze

Jaworzno będzie drugim po Grudziądzu miastem, w którym Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizuje jedną ze swoich antysmogowych debat.

Już 23 maja w jaworznickim Hotelu Brojan na temat smogu, przyczyn jego powstawania, a przede wszystkim na temat tego, jak skutecznie z nim walczyć i przeciwdziałać, będą rozmawiali eksperci – autorzy raportu PKEE Energetyka Kocha czyste powietrze. Rozmawiać będą także przedstawiciele Tauron Polska Energia, władz miasta i społeczności lokalnej.

Na debatę w Jaworznie PKEE zaprosiło m.in: Tadeusza Sadowskiego, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Jarosława Brodę, wiceprezesa zarządu Tauron S.A, Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna, oraz Rafała Klimczaka z Jaworznickiego Alarmu Smogowego. Spotkanie otworzy prezentacja raportu „Energetyka KOCHA Czyste Powietrze”, przygotowana przez jednego z jego autorów, dr Janusza Zyśka z AGH. – Wiedza na temat prawdziwych przyczyn smogu nie jest powszechna. Podczas debat skupiamy w jednym miejscu niezależnych ekspertów, przedstawicieli firm energetycznych, władze regionalne, organizacje pozarządowe i społeczność lokalną. Wszystko po to, by wskazać realne przyczyny smogu w danym mieście czy gminie i wspólnie rozmawiać o najlepszych mechanizmach, pozwalających na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – podkreśla Tomasz Kosiński, ekspert Komitetu i wicedyrektor biura PKEE w Warszawie, który również weźmie udział w debacie. Jak podkreśla dyrektor Kosiński, dla Stowarzyszenia w kampanii antysmogowej najważniejszy jest aspekt edukacyjny. PKEE chce jednak również zwrócić uwagę na to, co w tej sprawie w ciągu ostatnich lat zrobił sektor energetyczny. – Sektor energetyczny zmienia się, a nowe i istniejące bloki dostosowywane są do coraz bardziej rygorystycznych norm emisyjnych. Energetyka zmienia się nie tylko w sferze technologicznej, ale również usługowej. Dzisiaj sektor w ramach walki ze smogiem proponuje szereg rozwiązań, do których zaliczyć można m.in. doradztwo, dofinansowanie do wymiany kotłów, taryfy antysmogowe – dodaje dyrektor Kosiński.

Debata odbędzie się w środę 23 maja, w Hotelu Brojan w Jaworznie. Początek o godzinie 16.00.

Najnowsze

To Top