Z miasta

Jaworzno KOCHA czyste powietrze

23 maja, w Jaworznie, odbyła się druga z serii regionalnych debat dotyczących walki ze smogiem. Wydarzenie zorganizował Polski Komitet Energii Elektrycznej, którego eksperci zaprezentowali w trakcie spotkania najważniejsze wnioski raportu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. W debacie udział wzięli także członkowie lokalnych władz, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i analizy skutecznych metod, które pozwolą poprawić stan powietrza w naszym kraju. Partnerem wydarzenia był Tauron.

W trakcie debaty „Jaworzno KOCHA czyste powietrze” mieszkańcy miasta zapoznali się z eksperckim raportem przygotowanym przez PKEE – „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. Przedstawia on rzetelne informacje na temat przyczyn powstawania smogu i uświadamia jak wiele w walce o czyste powietrze zależy od indywidualnych decyzji, dotyczących choćby sposobu ogrzewania gospodarstw domowych.

Niestety przeciętny mieszkaniec naszego kraju, całkowicie mylnie, winą za smog obarcza przemysł i zawodową energetykę. Tymczasem, w głównej mierze za powstawanie smogu w Polsce odpowiada niska emisja, czyli gospodarstwa domowe ogrzewające mieszkania niskiej jakości paliwami, wykorzystując do tego stare, nieefektywne piece grzewcze oraz transport – podkreślał w trakcie debaty Tomasz Kosiński, ekspert i wicedyrektor PKEE – Sektor energetyczny włącza się w walkę o czyste powietrze od wielu lat. Do tej pory podejmowane były głównie działania związane ze zwiększaniem efektywności bloków i dostosowywaniem do rygorystycznych standardów emisyjnych, ale widzimy, że konieczne jest również podniesienie świadomości społeczeństwa. Podczas serii debat regionalnych chcemy rozmawiać z Polakami o skutecznych metodach walki ze smogiem. – zaznaczył Kosiński. Uczestniczący w debacie Tadeusz Sadowski, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska mówił, że efekty tych działań są już widoczne. – Jakość powietrza powoli się poprawia. Widać, że działania w tym wymiarze są podejmowane. Mamy taryfy antysmogowe, społeczeństwo, które coraz bardziej dostrzega wagę tego problemu a także odpowiednie narzędzia. Dlatego myślę, że teraz poprawa stanu naszego powietrza to tylko kwestia czasu.

W trakcie spotkania koncern energetyczny Tauron Polska Energia zaprezentował rozwiązania, które mogą pomóc ograniczyć mieszkańcom Jaworzna emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Wśród nich wymieniono między innymi dofinansowania i akcje edukacyjne. Uwagę poświęcono też taryfom antysmogowym i zaletom, które daje kogeneracja. – To bardzo dobre rozwiązanie, efektywny sposób ogrzewania i jednocześnie skuteczna metoda w walce ze smogiem. Jako Tauron mamy szereg usług, które pozwalają Polakom nie tylko ogrzać mieszkania ale też zadbać o domowy budżet. Proponujemy między innymi dogodny system ratalny dla klientów myślących o modernizacji domowego systemu ogrzewania. Nasza bogata oferta to korzyść zarówno dla portfela naszych klientów jak i, co dla nas bardzo ważne, dla środowiska naturalnego – mówił Maciej Solicki z Tauron S.A.

Uczestnicy debaty „Jaworzno KOCHA czyste powietrze” byli zgodni co do tego, że do walki ze smogiem muszą zaangażować się wszyscy. Dlatego im więcej zachęt do modernizacji domowych systemów grzewczych, tym lepiej. – Promujemy rozwiązania systemowe. Od kilkunastu lat prowadzony jest program ograniczenia niskiej emisji. Oferujemy dofinansowania dla mieszkańców na zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych. Widzimy potencjał w kogeneracji i chcemy współpracować z Tauronem, by źródła niskoemisyjne zniwelować jeszcze bardziej – mówił Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Wśród uczestników debaty, w tym również mieszkańców Jaworzna, którzy licznie przybyli na spotkanie, przeważało przekonanie, że tylko zintegrowane podejście jest w stanie wpłynąć na jakość powietrza w regionie. – W tej walce jest miejsce dla każdego. Dla władz lokalnych, organizacji pozarządowych i sektora energetycznego. Jako PKEE chcemy być źródłem rzetelnej wiedzy na temat smogu i zanieczyszczeń powietrza. Problem smogu to problem społeczny i dlatego powinniśmy połączyć siły – podsumował Tomasz Kosiński z PKEE.

Konferencja w Jaworznie była już drugim spotkaniem przedstawicieli PKEE z lokalnymi władzami i społecznościami regionów, które mają problem ze smogiem. W ramach lokalnych debat PKEE, zaproszeni goście przedstawiają rozwiązania, dzięki którym możemy ogrzać nasze mieszkania i ograniczyć niską emisję. Punktem wyjścia do każdego spotkania jest przygotowany przez ekspertów Komitetu raport „Energetyka KOCHA czyste powietrze”. Kolejne spotkania planowane są między innymi w Poznaniu i Bełchatowie.

Najnowsze

To Top