Polecamy

Siatkarze w I lidze!

Po pięciu latach siatkarska I liga powraca do Jaworzna! Ekipa MCKiS po wymarzonej wręcz końcówce sezonu w świetnym stylu wygrała Turniej Finałowy i zapewniła sobie awans.

Dla siatkarzy MCKiS zakończony właśnie sezon był wyjątkowo trudny. Niezbyt udane występy w sezonie zasadniczym, kilka nieoczekiwanych porażek i trzecie miejsce w swojej grupie nie dawały jakoś szczególnie dużo powodów do optymizmu. A jednak – tym razem jaworznianie nie powtórzyli błędów z poprzednich lat i z formą trafili idealnie na rozgrywki play-off, w których nie dali swoim rywalom większych szans.

Po udanych występach w Turnieju Półfinałowym nadzieje na końcowy sukces ożyły w Jaworznie już na dobre a podopieczni trenera Łozińskiego w bojowych nastrojach przystąpili w minioną środę do ostatniej fazy sezonu. Rozgrywany w Rybniku Turniej Finałowy od samego początku układał się po myśli jaworznian. W pierwszej fazie w grupie B mierzyli się oni z ekipami TS Volley Rybnik oraz Energa Net Ostrołęka. Na dzień dobry jaworznianom przyszło rywalizować z gospodarzami, którzy w ogóle uchodzili za głównego kandydata do awansu do I ligi. MCKiS chociaż w ostatnich miesiącach regularnie przegrywał z rybniczanami, tym razem zaskoczył rywali. Dzięki świetnym końcówkom ekipa Jaworzna wygrała dwa pierwsze sety i dopiero w trzeciej partii zdeterminowani gospodarze zdołali wrócić do gry. Jak się okazało ich starania nie zdały się na wiele. Świetnie dysponowani jaworznianie w czwartym secie szybko wypracowali sobie przewagę 12:6 i potem krok po kroku demolowali zagubionych gospodarzy wygrywając tę partię do 15 i cały mecz 3:1

Gracze MCKiS podbudowani zwycięstwem w świetnych nastrojach przystąpili do kolejnego meczu grupowego z Energą Netem Ostrołęka. Pierwszy emocjonujący set zapowiadał świetne spotkanie. Obie ekipy grały uważnie i walka punkt za punkt trwała do samego końca. Ekipa z Ostrołęki bliska była wygranej, nie potrafiła jednak wykorzystać dwóch piłek setowych. MCKiS bezlitośnie to wykorzystał i po ataku oraz asie serwisowym Jakuba Grzegolca wygrał na przewagi 28:26. Podrażnieni ostrołęczanie świetnie rozpoczęli drugiego seta, wypracowali sobie wyraźną przewagę i wygrali 25:21 doprowadzając tym samym do remisu. Tego co działo się w kolejnych dwóch setach chyba nikt się nie spodziewał. Na parkiecie kibice oglądali prawdziwy koncert gry jaworznian. Energa zaczęła seryjnie popełniać proste błędy a MCKiS był bezlitosny i dosłownie zdemolował zagubionych rywali. Wygrane do 11 i do 15 dały ekipie z Jaworzna pewny awans do drugiej fazy sezonu a za MVP spotkania uznany został Damian Miller.

W ostatnim meczu decydującym o wyjściu z grupy prawdziwy dramat przeżyli za to faworyzowani gospodarze, Rybniczanie po słabym meczu ulegli 0:3 Netowi i ku rozpaczy swoich kibiców odpadli z dalszej rywalizacji. W grupie A tymczasem najlepsze okazały się ekipy Mickiewicza Kluczbork i Chrobrego Głogów i to one miał być rywalami Sokołów w kolejnej fazie.

Do zmagań w decydującej rundzie jaworznianie przystąpili z drugiego miejsca, mając minimalnie gorszy bilans od UKS-u Kluczbork, który jak dotychczas nie stracił ani jednego seta. W sobotę rywalizacja o awans rozgorzała na dobre. W pierwszym w tym dniu meczu nieoczekiwanie Energa po zaciętym pięciosetowym pojedynku pokonała ekipę z Kluczborka 3:2, przy okazji mocno komplikując sytuację w całej tabeli. MCKiS do rywalizacji z Chrobrym przystąpił świadomy tego, że wygrana może okazać się kluczowa dla dalszych jego losów. Jaworznianie mecz rozpoczęli bardzo dobrze i pewnie wypunktowali rywali wygrywając pierwszego seta do 16. W drugiej partii głogowianie próbowali zatrzymać jaworznian, ale nie bardzo mogli sobie poradzić z atomowymi atakami Jakuba Grzegolca i Bartosza Dzierżanowskiego. Co prawda w końcówce Chrobry nieco zniwelował stratę, ale i tak przegrał 21:25. Trzeci set to już prawdziwa walka punkt za punkt. Chrobry w końcówce miał lekką przewagę i przy stanie 24:22 miał piłkę setową, ale znów dała o sobie znać świetna gra w ataku Bartosza Schmidta i Bartosza Dzierżanowskiego, dzięki której MCKiS wyrównał. Ostatecznie jednak głogowianie dopięli swego i wygrali 26:24. Początek czwartego seta także należał do Chrobrego, który w pewnym momencie prowadził już nawet 12:8. Konsekwentna i uważna gra jaworznian sprawiła, że udało się doprowadzić do remisu po 18. Po zaciętej końcówce MCKiS ostatecznie wygrał do 22 i cały mecz 3:1 a Damian Zborowski został uznany najlepszym graczem. To zwycięstwo sprawiło, że przed niedzielną serią spotkań MCKiS znalazł się w świetnej sytuacji.

Nadzieje na awans w niedzielę miała jeszcze ekipa z Ostrołęki, potrzebowała jednak wygrać 3:0 i liczyć na to, że w meczu MCKiS-u z Mickiewiczem Kluczbork nie padnie wynik 3:2 dla UKS-u. Energa Net swój cel zrealizowała i po zaciętym meczu 3:0 pokonała Chrobrego by potem śledzić pojedynek jaworznian.

MCKiS dobrze rozpoczął decydujące starcie i długo utrzymywał dość bezpieczną przewagę oscylującą w okolicach czterech punktów. Co prawda UKS zdołał doprowadzić do stanu 21:21, ale dzięki kolejnym świetnym atakom Damiana Zborowskiego to jaworznianie wygrali tę partię do 22. Drugi set to ucieczka Mickiewicza i ostatecznie nieudane próby pościgu. Ostatecznie UKS doprowadził do remisu 1:1 wygrywając do 22. W trzecim secie MCKiS zaczął korzystać z błędów rywali i szybko odskoczył na kilka punktów, pewnie wygrywając 25:19. Czwarty set to dla odmiany przewaga ekipy z Opolszczyzny, która pewnie wygrała do 18, o wszystkim więc miał zdecydować tie-break. Mickiewicz szybko wypracował sobie przewagę i prowadził 6:1. Co prawda MCKiS nieco zniwelował stratę, ale nie był już w stanie dogonić rywali i ostatecznie uległ 11:15 i w całym meczu 2:3. Taki wynik paradoksalnie jednak był sukcesem, oba zespoły mogły bowiem świętować awans ku rozpaczy ekipy z Ostrołęki, która znalazła się poza I ligą a to przez gorszy bilans setów. Ostatecznie MCKiS dzięki minimalnie lepszej różnicy… małych punktów zwyciężył cale II-ligowe rozgrywki. Na drugim premiowanym awansem miejscu znalazł się UKS Mickiewicz Kluczbork.

Serdeczne gratulacje dla całej ekipy MCKiS za świetny wynik. Życzymy powodzenia na I-ligowych parkietach już w nowym sezonie!

Wyniki turnieju finałowego

I etap

środa:

SPS Chrobry Głogów – UKS Mickiewicz Kluczbork 0:3 (27:29, 18:25, 20:25)

TS Volley Rybnik – MCKiS Jaworzno 1:3 (20:25, 22:25, 25:18, 15:25)

czwartek:

GBS Bank KS Orzeł Międzyrzecz – SPS Chrobry Głogów 0:3 (24:26, 23:25, 21:25)

Energa Net Ostrołęka – MCKiS Jaworzno 1:3 (26:28, 25:21,11:25, 15:25)

piątek:

UKS Mickiewicz Kluczbork – GBS Bank KS Orzeł Międzyrzecz 3:0 (25:13, 25:16, 25:18)

TS Volley Rybnik – Energa Net Ostrołęka 0:3 (18:25, 15:25, 21:25)

II etap

sobota:

UKS Mickiewicz Kluczbork – Energa Net Ostrołęka 2:3 (25:19, 25:15, 22:25, 23:25, 11:15)

SPS Chrobry Głogów – MCKiS Jaworzno 1:3 (16:25, 21:25, 26:24, 22:25)

niedziela:

SPS Chrobry Głogów – Energa Net Ostrołęka 0:3 (22:25, 26:28, 22:25)

UKS Mickiewicz Kluczbork – MCKiS Jaworzno 3:2 (22:25, 25:22, 19:25, 25:18, 15:11)