Z miasta

„Miasta Idei” w plenerze. Tym razem porozmawiamy o zieleni i rekreacji

W najbliższy wtorek (19 czerwca) czeka nas kolejna edycja konferencji z cyklu „Miasta Idei”. Tym razem tematem dyskusji będzie zagadnienie terenów rekreacyjnych i zieleni w miastach. Konferencja oraz poprzedzające ją warsztaty odbędą się w GEOsferze.

Jaworzno należy do grupy najbardziej zielonych miast aglomeracji, między innymi obok Tychów. Naszym niewątpliwym atutem są duże połacie lasów, które otaczają dzielnice. Jakkolwiek lasy są terenami rekreacyjnymi, jednakże podlegają zarządowi Lasów Państwowych. Żadnej infrastruktury, może oprócz wyznaczonych ścieżek rowerowych, w nich nie znajdziemy. Sam las mieszkańcom nie wystarczy.

O infrastrukturę rekreacyjną i wypoczynkową musi zadbać miasto na własnych terenach. Pod tym względem Jaworzno całkiem dobrze się prezentuje, a przede wszystkim nadal inwestuje w zieleń i rekreację.

Mamy GEOsferę, Park Gródek, Chrząstówkę, dziesiątki siłowni pod chmurką wykonanych w ramach JBO. Trwa budowa wodnego placu zabaw na plantach. Wkrótce ruszy rewitalizacja Parku Podłęże i olbrzymie zadanie w postaci rewitalizacji i odbudowy potencjału wypoczynkowego Sosiny. Już tylko krok dzieli nas od podpisania umowy w zakresie utworzenia w Jaworznie ogrodu botanicznego „Arboretum”.

Uczestnicy warsztatów przed konferencją zastanowią się jakie są mocne strony Jaworzna pod względem oferty rekreacyjnej, a które elementy wymagają większej uwagi. Będą również myśleć, jakie jeszcze atrakcje mogłyby pojawić się w mieście i jak mieszkańcy chcieliby spędzać swój wolny czas.

Dwugodzinne warsztaty rozpoczną się o godz. 10.00.

Natomiast już o 12.30 o zagadnieniu planowania i roli terenów rekreacyjnych oraz zieleni urządzonej w mieście dyskutować będą zaproszeni goście. Wśród nich znajdzie się prezydent Paweł Silbert, wiceprezydent Tychów Miłosz Stec, dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego Paweł Kojs, architekci – Robert Skitek i Grzegorz Layer, a także psycholog Witold Szwedkowski.

Eksperci postarają się dać nam odpowiedź, dlaczego miasta powinny inwestować w zieleń i jak robić to w najlepszy sposób.

Przypominamy, iż ta edycja konferencji z cyklu „Miasta Idei” odbędzie się nie jak wszystkie dotychczasowe w Teatrze Sztuk, ale w okolicznościach bardziej sprzyjających rozmowie o miejskich terenach rekreacyjnych – w GEOsferze.

Zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach o 10.00 i uczestnictwa w konferencji o 12.30. W najbliższy wtorek (19 czerwca) w GEOsferze.

Poprzednie konferencje przynosiły odważne deklaracje prezydenta Pawła Silberta. Pierwsza dotyczyła pojazdów autonomicznych i chęci ich testowania na ulicach naszego miasta, druga zaś zapowiadała rewolucyjną taryfę PKM Jaworzno. Czy i tym razem powinniśmy się spodziewać zapowiedzi jakiegoś nowego projektu ze strony prezydenta?

Najnowsze

To Top