Edukacja

Hiszpańska przygoda

Hiszpania słynie z corridy, torreadorów, paso doble i świetnych piłkarzy. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Miłośnicy dobrej kuchni rozpłyną się, próbując paelli, gazpacho czy tortilli, smakosze wina mogą bez końca podróżować Szlakiem Wina Hiszpańskiego, zakochani w krajobrazach nie oderwą oczu od malowniczego zachodu słońca nad długimi, morskimi wybrzeżami. Hiszpanie stanowią fascynującą mieszankę mentalną. Kultura iberyjsko-celtycka wzbogacona przez najazdy Rzymian, Maurów, potem wpływ chrześcijaństwa, z dodatkiem obyczajowości cygańskiej ubarwiły ten naród do tego stopnia, że nie sposób się nim nie zachwycać.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie stara się, aby wychowankowie zdobywali jak najwięcej wiedzy i doświadczenia zawodowego poza szkolnymi ławkami. Stąd pomysł na praktyki w hiszpańskich progach. Dlatego też już 28 kwietnia usłyszeliśmy adios od 16 uczniów i z nieukrywaną zazdrością patrzyliśmy, jak zadowoleni odjeżdżają w siną, hiszpańską dal.

Hiszpańska przygoda rozpoczęła się w Maladze i miała na celu podniesienie kompetencji zawodowych, społecznych i językowych młodych techników usług fryzjerskich i techników pojazdów samochodowych. Niektórym z nich zaproponowano nawet pracę od zaraz lub po ukończeniu szkoły. To dopiero wyzwanie! Nowy kraj, wspaniałe miejsce, gorące, śródziemnomorskie klimaty i możliwość pracy wśród hiszpańskich fachowców! Ciekawe, czy praktykanci przyjmą tę niesamowitą ofertę…

Musimy się pochwalić, że pracodawcy byli zachwyceni naszą młodzieżą. Ich pozytywne opinie świadczą o wysokich kompetencjach zawodowych i społecznych oraz dobrej znajomości języka obcego uczniów.

W trakcie tego wyjazdu młodzież nie tylko pracowała, ale także zwiedzała takie miasta jak: Malaga, Sewilla, Granada i oczywiście Gibraltar. ZSP 3 od lat realizuje się liczne projekty, których głównym celem jest zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności uczniów.

W ramach swojej działalności szkoła stara się umożliwiać wychowankom wyjazdy na staże zagraniczne ze względu na przekonanie, że wnoszą one bardzo dużo w rozwój młodego człowieka i zwiększają jego szanse na lepszy start w dorosłe, nie tylko zawodowe życie.

Obecne przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Europejskie zawody przyszłości” finansowanego ze środków Programu Erasmus+ Udział w stażach pozwala na poszerzenie horyzontów. Zwiększa otwartość na społeczeństwo europejskie, a także pozwala inaczej, szerzej pojmować zmiany zachodzące w dzisiejszym świecie. Oczywiście tak wyjątkowe doświadczenie skierowane jest do uczniów, którzy na to zapracowali, czyli tych wyróżniających się na tle szkoły pod względem zachowania, ocen i frekwencji. Nie bez znaczenia jest również opinia nauczycieli uczących, wychowawców, ocena zachowania, zaangażowanie w życie szkolne i pozaszkolne jak również oceny z przedmiotów zawodowych.

Powrót do kraju był radosny, głośny i pełen pozytywnych emocji. Hiszpańscy praktykanci wręcz przekrzykiwali się wspomnieniami. Z Malagi przywieźli torby pełne pamiątek i prezentów. Ale to nie wszystko. Udało im się zabrać coś, co nie zmieści się do żadnej walizki ani luku bagażowego – niebywale cenne doświadczenie.

Autor: Katarzyna Stawicka

Najnowsze

To Top