Kultura i rozrywka

Złote Pióro przyznane!

Za nami XXII edycja Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Literackiego o Złote Pióro Prezydenta Miasta Jaworzna. W piątek, 15 czerwca br., w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się uroczysty finał konkursu. Nagrody laureatom wręczył Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz Monika Rejdych – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Do tegorocznej odsłony rywalizacji zgłoszono 219 prac młodych literatów z całej Polski. Podczas gali laureaci otrzymali nagrody Prezydenta Miasta, dyplomy oraz publikację ze zwycięskimi i wyróżnionymi utworami. Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, fundator nagród głównych: złotego, srebrnego i brązowego pióra oraz kałamarzy.

Organizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, Wydział Edukacji Kultury i Sportu UM oraz Biuro Promocji i Informacji UM. Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w książce: Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna: laureaci”.

Oprawę muzyczną spotkania zapewniły Marlena Budak i Kamila Kurzeja z C.K. „Teatr Sztuk” w Jaworznie. Konkurs zorganizowany został pod patronatem: Biblioteki Śląskiej, Akademii Ignatianum w Krakowie oraz Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Słowo od prezydenta Pawła Silberta do laureatów konkursu:

Drodzy Laureaci!

Rzekomo żyjemy w erze tak dalece posuniętej kultury obrazkowej, że można już mówić o wtórnym analfabetyzmie. Podobno prawdziwe emocje – zwykle wyrażane piękną pisaną polszczyzną – przegrywają z emotikonami, internetowymi skrótami i powszechną dążnością do maksymalnego uproszczenia wypowiedzi. I wreszcie: można usłyszeć jeremiady, iż profesja pisarza przestaje być potrzebna tak w pokoleniu millenialsów, jak i w generacji Z.

A ja się z tym absolutnie nie zgadzam! Wszak Wasze prace wyraźnie pokazały, iż młodzi ludzie kochają i – co ważniejsze – potrafią pisać. Nie boicie się eksperymentów, nie obce są też Wam twórcze zabawy ze stylistyką i doborem poetyk. Bezsprzecznie jesteście utalentowani!

Życzę Wam, by literacka pasja była zawsze żywa, by Muzy nie przestawały Wam sprzyjać oraz aby Wasze dokonania były znane jak najszerszemu gronu. Nie ustawajcie w doskonaleniu Waszego warsztatu, a na pewno zaangażowanie zostanie nagrodzone.

Serdecznie dziękuję organizatorom za przygotowanie konkursu, a jurorom za wielką pracę, życzliwe uwagi i celność wyborów. Życzę wszystkim z Państwa, by nasi laureaci przedłużali piękne tradycje literackiej Polski.

Poniżej lista tegorocznych laureatów:

  • Szkoły Podstawowe – proza:

I miejsce – Dawid Banasik – Szkoła Podstawowa nr 22 im. Józefa Bema w Jaworznie za utwór „Dom wcale nie z betonu”

II miejsce – Natalia Miąsko – Szkoła Podstawowa nr 15 w Jaworznie za utwór „Niezwykły świat lizaka”

III miejsce – Igor Kasperczyk – Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Na parkiecie”

Wyróżnienie – Marcel Domański – Zespół Placówek Oświatowych nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim za utwór „Okno”

  • Szkoły Podstawowe – poezje:

I miejsce – Oliwia Ciechanowicz – Zespół Placówek Oświatowych nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim za utwór „Cisza”

II miejsce – Adrianna Kruchelska – Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku za utwór „Czy gdy będę dorosła…”

III miejsce – Weronika Myszka – Zespół Placówek Oświatowych nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim za utwór „Lato”

  • Szkoły Podstawowe (klasa VII) i gimnazja – proza:

I miejsce – Amelia Dudek – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu za utwór „Skala”

II miejsce – Piotr Wyrobiec – Szkoła Podstawowa nr 20 z oddziałami gimnazjalnymi w Jaworznie za utwór „Biało-czerwony świat”

III miejsce – Marcelina Kopka – Szkoła Podstawowa nr 2 w Żywcu za utwór „Odyseja”

Wyróżnienie – Jakub Nęcka – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Rudawie za utwór „Dywagacje młodego człowieka na temat czasu”

  • Szkoły Podstawowe (klasa VII) i gimnazja – poezje:

I miejsce – Małgorzata Wrona – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie za utwór „Metropolie”

II miejsce – Matylda Szpindor – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie za utwór „Anioł Stróż”

III miejsce – Przemysław Brożek – Szkoła Podstawowa nr 20 z oddziałami gimnazjalnymi w Jaworznie za utwór „Niesprawiedliwość ludzka”

Wyróżnienie – Magdalena Wrona – Zespół Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie za utwór „Wśród wielu zawodów – zawód miłosny”

Wyróżnienie – Julia Wąsala – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 w Krakowie za utwór „Moje ciało”

  • Szkoły ponadgimnazjalne – proza:

I miejsce – Agata Woźnica – III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Kolekcjonerka

II miejsce – Jaśmina Madej – III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Planeta o dawno zapomnianej nazwie”

III miejsce – Ludmiła Marcinkowska – III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Okruchy wspomnień”

  • Szkoły ponadgimnazjalne – poezje:

I miejsce – Aleksandra Guja – III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Ariadna”

II miejsce – Aleksandra Rejdych – III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „Brute contra Caesare”

III miejsce – Barbara Chrześcijańska – I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze za utwór „Casus conscientiae”

Wyróżnienie – Aleksandra Wierzycka – III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie za utwór „KOCHAM z kolcami”

Wyróżnienie – Natalia Mroszczak – I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie za utwór „Dobrowolny Syzyf”

Źródło: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top