Z miasta

„Czarodziejski ogród” na plantach

W ramach projektu „Planty – zielone centrum Jaworzna” powstaje nie tylko wodny plac zabaw. Cały teren plant oraz okolicznych działek miejskich utonie w kwitnącej zieleni. Gotowy projekt zagospodarowania zieleni urządzonej w najbliższy poniedziałek ma trafić do Wydziału Inwestycji Miejskich.

Już za dwa tygodnie – 10 sierpnia – otwarta do użytku zostanie jedna z największych atrakcji w centrum Jaworzna – wodny plac zabaw. Największy tego typu obiekt w całym regionie, zaprojektowany przez renomowaną pracownię architektoniczną RS+ Roberta Skitka. Tę samą, która wykonała obsypany nagrodami projekt zagospodarowania tyskich Paprocan. Wydaje nam się, że jaworznicki wodny plac zabaw będzie murowanym faworytem w przyszłorocznej edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.

Budowa wodnego placu zabaw kosztowała gminę blisko 7 mln zł. Jaworznianie od 10 sierpnia sami będą mogli ocenić, czy były to dobrze wydane pieniądze. Najbardziej miarodajnymi jurorami będą dzieci – bo z myślą o nich ta atrakcja powstaje – oraz ich rodzice.

Ale to nie koniec zmian na plantach. Wydział Inwestycji Miejskich w ramach pozyskanego dofinansowania unijnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, założył również intensywne nasycenie zielenią miejską tej przestrzeni publicznej. Nasadzenia bogatej, kwitnącej szaty roślinnej planowane jest na samych Plantach, na półokrągłym skwerze przy przystanku Centrum, czy nieopodal Ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Koszt tych prac ma wynieść około 1,6 mln zł. Aktualnie kończy się etap projektowania zieleni. Gotowy projekt ma zostać przedłożony w Wydziale Inwestycji Miejskich już w najbliższy poniedziałek (30 lipca). W sierpniu dojdzie do przetargu wyłaniającego firmę, która dokona przewidzianych nasadzeń.

Planty staną się wielkim, miejskim ogrodem, w którym rozkwitną między innymi rododendrony i azalie, perowskie, kępy tawuł i pięciorników, czy miskanty. Nasze oczy cieszyć będą szpalery róż piennych i krzewiastych. Dwie aleje plant wzbogacone zostaną o duże cienniki, po których wspinać się będą pnące róże oraz inne kwitnące pnącza.

Cały proces nasadzeń przebiegnie jeszcze tej jesieni, gdyż zgodnie z warunkami dofinansowania, inwestycja na plantach musi zostać wykonana i rozliczony do końca bieżącego roku. Dofinansowanie na projekt „Planty – zielone centrum Jaworzna” wynosi ponad 5 mln zł.

Na plantach szykuje się nam jaworznicki „czarodziejski ogród”, gdzie wśród zieleni i kwiatów będzie można spędzić czas z dziećmi i najbliższymi. Ogród skrywający plac zabaw, a także największą jego atrakcję – wodny plac zabaw.

Najnowsze

To Top