Kultura i rozrywka

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Przez pięć kolejnych niedziel wielbiciele muzyki organowej będą mogli wysłuchać koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej organizowanego od 28 lat w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie oraz w okolicznych miejscowościach. Jeden z koncertów odbędzie się w Kościele pw. Narodzenia NMP w jaworznickim Długoszynie.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej odbędzie się w 5 kolejnych niedziel, pomiędzy 19 sierpnia – 16 września 2018 roku i obejmuje koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Do udziału w nim zostali zaproszeni wybitni artyści polscy i zagraniczni gwarantujący najwyższy poziom wykonawczy.

W 2018 roku wszystkie koncerty festiwalowe w Wygiełzowie zaplanowane zostały we Dworze znajdującym się na terenie Skansenu Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego. Zaplanowano łącznie 10 koncertów z udziałem renomowanych artystów i zespołów. Symboliczną wymowę posiadał będzie koncert inaugurujący z udziałem przybyłej z Wiednia Orkiestry Kameralnej CAMERATA POLONIA pod dyr. Marka Kudlickiego, którą tworzą polscy artyści na stałe zamieszkujący poza granicami Polski (w Austrii). Wystąpią z koncertem muzyki polskiej pt. „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, nad którym patronat honorowy objęło Narodowe Biuro Obchodów NIEPODLEGŁA 2018.

Po raz pierwszy wystąpią w festiwalu uczestnicy Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie, która przejęła kierownictwo artystyczne nad koncertem 9 września i zaproponowała jego obsadę. 26 sierpnia w Wygiełzowie wystąpi zjawiskowy duet saksofonowo fortepianowy MAGDUŚ DUO, którego koncert odbędzie się w ramach realizacji programu ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE 2018.

2 września br. zagra w Wygiełzowie kwartet smyczkowy MESSAGES QUARTET postrzegany obecnie jako jeden z najlepszych tego typu zespołów w Polsce. Wykona dwa arcydzieła kameralne: Johannesa Brahmsa i Stanisława Moniuszki, co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu. W koncercie finałowym wystąpi zespół muzyki dawnej specjalizujący się w wykonawstwie historycznym i posługujący się oryginalnym instrumentarium, zespół w międzynarodowym składzie: LE NUOVE MUSICHE, którego udział w festiwalu stał się możliwy dzięki pozyskanej przez artystów dotacji grantowej umożliwiającej znaczne pokrycie budżetu ich występu.

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach. W Jaworznie-Długoszynie zagra prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz Piotr Nowak. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 sierpnia br. o godz. 18:00. W programie: Johann Sebastian Bach, Henry Purcell, Giulio Caccini, Johann Pachelbel, Jan Podbielski, Jeremiah Clarke, Giovanni Morandi, Marc-Antoine Charpentier, Sofia Gubaidulina.

Źródło: um.jaworzno.pl

Najnowsze

To Top