Zdrowie

W szpitalu uruchomiono mammograf najnowszej generacji

fot. hologic

Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie ma już nowy mammograf. Urządzenie zostało zainstalowane, przeszło już wszystkie próby i odbiory. Dzisiaj nastąpi uroczyste oddanie go do użytku w Dziale Diagnostyki Obrazowej jaworznickiej placówki. Aparat mammograficzny kosztował 1,2 mln zł, a środki na jego zakup zorganizował poseł Dariusz Starzycki poprzez zapewnienie dotacji z budżetu państwa.

Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie cieszy się wysoka renomą w zakresie wykrywalności i profilaktyki raka piersi. W ramach testów i ocen prowadzonych przez ośrodki referencyjne ds. nadzoru nad leczeniem raka piersi jaworznicka placówka został sklasyfikowany na trzecim miejscu w całym kraju pod względem jakości i dokładności badań. W Jaworznie przypadki zmian nowotworowych wykrywano na bardzo wczesnym stadium. To dawało szanse pacjentkom na skuteczne leczenie.

Przypomnijmy, iż bardzo wcześnie wykryty nowotwór – w jego pierwszym stadium, gdy guzek ma średnicę mniejszą niż 2 cm – jest uleczalny w ponad 90 procent przypadków. W Polsce z powodu raka piersi umiera rocznie ponad pięć tysięcy kobiet. Szacuje się, że liczba ta mogłaby być pięciokrotnie mniejsza, gdyby zmiany nowotworowe były wykryte we wczesnej fazie (w I i II stadium choroby). To dlatego profilaktyka i regularne badania kontrolne są tak ważne dla pacjentek.

Jaworznicki szpital prowadził szeroko zakrojoną akcję profilaktyczną skierowaną do pacjentek. Rocznie wykonywano w naszej placówce ponad 3.000 badań mammograficznych. Wykrywano przy tym kilkadziesiąt przypadków nowotworu piersi.

Tak było przynajmniej do jesieni ubiegłego roku, kiedy aparat mammograficzny uległ poważnej awarii. Korzystanie z urządzenia przestało być możliwe.

Kwestię zapewnienia szpitalowi środków na zakup nowego aparatu mammograficznego podjął poseł Dariusz Starzycki (PiS), który sprawił, że w budżecie państwa na bieżący rok znalazła się dotacja dla jaworznickiej placówki na zakup kilku specjalistycznych urządzeń medycznych – w tym nowego mammografu.

Za kwotę 1,2 mln zł Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie zakupił mammograf cyfrowy najnowszej generacji. W piątek (24 sierpnia) nastąpi uroczyste oddanie urządzenia do użytku w Dziale Diagnostyki Obrazowej. Połączone będzie one z symbolicznym przecięciem różowej wstęgi, która jest znanym, międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi. Programy profilaktyczne i bezpłatne badania mammograficzne będą w Jaworznie kontynuowane. Nawet na jeszcze wyższym poziomie i z większą dokładnością niż dotychczas – dzięki najwyższej klasy specjalistom, wyposażonym w najwyższej światowej klasy sprzęt.

Mammograf nowej generacji marki Hologic Selenia Dimension 3D wykonuje serię zdjęć piersi pod różnymi kątami (z bardzo niską dawką promieniowania), których efektem jest seria niezwykle cienkich (a zatem dokładnych), 1- milimetrowych obrazów warstw tkanki. Następnie na ich podstawie generuje pełen trójwymiarowy model badanej piersi z widocznymi wszystkimi strukturami w jej wnętrzu. Pracę diagnosty wspomaga także specjalistyczne oprogramowanie. Ten sposób badania i obrazowania jest obecnie najbardziej zaawansowaną i najdokładniejszą metodą spośród znanych na świecie.

– Zakupiliśmy najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany mammograf dostępny obecnie na rynku. Umożliwia on wykrywanie już najdrobniejszych zmian w obrębie piersi, a co za tym idzie diagnostykę nowotworu w najwcześniejszym jego stadium. Mam nadzieję, że urządzenie posłuży nam i pacjentkom przez długie lata – mówi dr n med. Wiesław Więckowski, Naczelny Lekarz Szpitala. – Mammograf zostaje oddany do użytku w piątek i szpital natychmiast rusza ponownie z programami profilaktyki raka piersi skierowanymi do mieszkanek Jaworzna. Tak jak było to dotychczas, mieszkanki w wieku 50-69 lat będą mogły wykonywać kontrolne badania mammograficzne bezpłatnie i bez skierowania, po uprzednim telefonicznym ustaleniu dogodnego terminu. Szpital będzie prowadził wkrótce akcję informacyjną, gdzie przekażemy wszystkie szczegóły dotyczące programów profilaktyki raka piersi.

Najnowsze

To Top