Kultura i rozrywka

Abstrakcyjne pejzaże Ernesta Zawady

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na wystawę prac wielokrotnie nagradzanego nieszablonowego śląskiego artysty „Ernest Zawada – pejzaż abstrakcyjny”.

We wtorek 28 sierpnia w budynku jaworznickiego muzeum odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy. Początek o godzinie 17:00.

Ernest Zawada urodził się w Cieszynie w 1971 roku, koniakowianin. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z Wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1995 roku. W 2001 roku zrealizował przewód doktorski, a w 2008 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuki. Aktualnie zatrudniony jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego sztuki w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Autor książki „NAUKA RYSUNKU – ucz się od polskich mistrzów”. Aktualnie pełni funkcję kuratora Galerii Akademickiej ATH w Bielsku-Białej. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nominowany do Nagrody IKARA oraz Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, grafiką warsztatową i instalacjami przestrzennymi. Autor 80 wystaw indywidualnych, happeningów i instalacji. Brał udział w 84 wystawach zbiorowych. Jego prace prezentowane były m. in. w USA, Niemczech, Włoszech, Austrii, Belgii, Węgrzech, na Słowacji, Ukrainie i w Czechach. Jego malarstwo reprodukowano w albumie wydanym przez Galerię Prezydencką w Warszawie obok prac znamienitych malarzy takich jak: Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Henryk Stażewski, Władysław Hasior i innych. Swoje projekty i prace prezentował podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicy w Warszawie oraz Festiwalu Karuzela Cooltury obok Franciszka Starowieyskiego. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych m. in. w Acco (Izrael), w Watykanie, Bielsku-Białej oraz prywatnych w kraju (m. in. kolekcja Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego) i na świecie.

Najnowsze

To Top