Kultura i rozrywka

Galeria Sektor I obchodzi 20-lecie

Choć galeria Sektor I jest z nami w Jaworznie dopiero od 6 lat, to jej historia jest znacznie dłuższa. Sektor I założony przez Leszka Lewandowskiego i Monikę Lewandowską obchodzi w bieżącym roku okrągłe 20. urodziny. Od początku tygodnia w galerii przy ul. Mickiewicza 21 trwają artystyczne obchody jubileuszu. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.

Galeria Sektor I działała pierwotnie w katowickim Centrum Kultury przy Placu Sejmu Śląskiego 2. W tym samym gmachu, gdzie niegdyś mieściła się siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Po 14 latach działalności przyszła jednak pora na opuszczenie budynku popularnie zwanego „Lodówką”.

Galeria znalazła swe nowe miejsce w ramach jaworznickiego Teatru Sztuk w roku 2002. Od tej pory w Jaworznie zaczęli gościć najsłynniejsi polscy artyści plastycy – miewali tu swe wystawy, prowadzili warsztaty, organizowali performace. Galeria stała się również miejscem zbiorowo „najeżdżanym” przez studentów ASP z całej Polski.

Jakże inaczej Sektor I miałby świętować jubileusz 20-lecia, niż tylko w sposób artystyczny? W poniedziałek (3 września) rozpoczęła się „okupacja” galerii Sektor I przez studentów, absolwentów i wykładowców Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Kuratorem projektu Art occupy jest profesor krakowskiej ASP Grzegorz Sztwiertnia oraz adiunkt tej uczelni Joanna Zemanek. Wraz z nimi galerię przejęło dwoje doktorantów i dziesiątka studentów. Za nami już prezentacja twórczości plastyków oraz warsztatowa praca koncepcyjna nad działaniami artystycznymi w najbliższych dniach.

W środę (5 września) pod hasłem „Salon (nie)banalny” odbyło się spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Sztwiertnią. Kolejny dzień przyniósł zaś multimedialną prezentację dokonań galerii BWA w Zielonej Górze, prowadzoną przez jej dyrektora – Wojciecha Kozłowskiego.

Piątek i sobota (7 i 8 września) są dniami, w których szcególnie warto odwiedzić Sektor I. Wówczas bowiem czeka widzów bezpośredni kontakt ze sztuką w momencie jej powstawania. O godz. 15 w oba dni rusza Laboratorium, podczas którego wspólne działania artystyczne podejmą plastycy oraz grupa muzyków z Warszawy, Krakowa i Katowic. Staniemy się świadkami wspólnej interdyscyplinarnej improwizacji. Zaobserwujemy wzajemny przepływ inspiracji między artystami i artystyczną kreację in statu nascendi. Nie dzieło sztuki w finalnej postaci artefaktu, ale sztukę jako procesualny akt tworzenia, powstawania, ciągłego przepływu.

Na ostateczne efekty Laboratorium i całego projektu Art occupy poczekamy do 15 września. Wówczas na godz. 18 przewidziano wernisaż wystawy prac krakowskich artystów powstałych podczas jaworznickich warsztatów – „Art occupy – Kraków”. O godz. 19.30 zaś czeka nas dodatkowa „wisienka na torcie” – koncert jazzowej, alternatywnej grupy 100-nka, której towarzyszyć będzie legenda Polskiego off-jazzu Antoni „Ziut” Gralak!

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych w ramach 20. jubileuszu Galerii Sektor I.

Szczegółowe informacje: https://web.facebook.com/events/249995985651160/

Najnowsze

To Top