Biznes - inwestycje

Smartfon zamiast karty miejskiej. Nowa aplikacja PKM Jaworzno

PKM Jaworzno nadal ewoluuje w kierunku jak największych ułatwień dla pasażerów w korzystaniu z usług przewoźnika. Od środy (5 września) dostępna jest aplikacja na smartfony, za pomocą której można zakupić i zakodować na urządzeniu bilety PKM Jaworzno. Zamiast Jaworznickiej Karty Miejskiej wystarczy teraz smartfon.

W czerwcowym numerze naszego tygodnika snuliśmy wizje, iż po wprowadzeniu Open Payment System i późniejszej ofercie rocznego abonamentu za korzystanie z usług lokalnego przewoźnika, następnym posunięciem PKM Jaworzno może stać się stopniowe eliminowanie potrzeby posiadania Jaworznickiej Karty Miejskiej. Przypuszczenie oparte na wyciąganiu logicznych wniosków na podstawie kolejnych kroków podejmowanych przez przedsiębiorstwo oraz władze gminy w kierunku modelu smart-city.

Okazuje się, że się nie myliliśmy. W środę (5 września) po testach i okresie certyfikacji ruszyła aplikacja mobilna „PKM Jaworzno”. Została ona udostępniona bezpłatnie wszystkim użytkownikom w sklepach Google Play (system Android) i App Store (system iOS).

Aplikacja jest prawdziwym „kombajnem”, bo za jej pomocą można kupować wszystkie dostępne w cenniku bilety PKM Jaworzno, sprawdzić rozkłady jazdy, zintegrowanie z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej KiedyPrzyjedzie.pl umożliwia śledzenie na bieżąco czasu przyjazdu autobusów, a także posiada funkcję informowania pasażerów o wszelkich zmianach w organizacji transportu w mieście.

Najistotniejsza w tym wszystkim jest możliwość zakupu biletów i zakodowania ich na smartfonie. Po zainstalowaniu aplikacji, utworzeniu konta użytkownika i opłaceniu biletu, nie będzie nam już potrzebna Jaworznicka Karta Miejska. Wystarczy tylko smartfon.

Na uwagę jednego z użytkowników serwisu społecznościowego, iż Jaworzno znowu jest liderem nowych technologii, prezes PKM Jaworzno Zbigniew Nosal odpowiedział: – Nie chodzi o liderowanie, tylko o to, żeby nasi Klienci byli zadowoleni.

Nie ulega jednak wątpliwości, że te udogodnienia dla pasażerów związane są z postawieniem na rozwój technologiczny, w którym nasz PKM rzeczywiście jawi się jako lider.

Przypomnijmy, iż możliwość opłacania przejazdów w autobusach za pomocą karty płatniczej (Open Payment System) w Jaworznie została w pełni wprowadzona w styczniu 2017 roku i był to pierwszy taki system w Polsce. Dla porównania w Łodzi Open Payment System ruszył w fazie testowej (na dwóch liniach tramwajowych) we wrześniu 2017, we Wrocławiu system wystartował w marcu bieżącego roku, a Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska przed czterema dniami dopiero podpisała umowę na pilotażowe testy systemu na dwóch liniach KZK GOP.

Warto również wspomnieć, że kiedy z oporami i kulejąc ruszał system Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP), a działo się to w roku 2015, mieszkańcy Jaworzna już od 10 lat korzystali z Jaworznickiej Karty Miejskiej.

Teraz nachodzą czasy, w których karta miejska powoli staje się przeżytkiem, a do głosu dochodzą inne, dające więcej możliwości, a jednocześnie bardziej elastyczne i przyjazne użytkownikom technologie. Od 5 września możemy z powodzeniem zamiast karty miejskiej używać w autobusach PKM Jaworzno biletów na smartfonie.

Najnowsze

To Top