Z miasta

Velostrada gotowa!

W niedzielę (30 września) nastąpi oficjalne otwarcie Velostrady. To pierwsza tej klasy droga dla rowerów w Polsce. Na odcinku z Osiedla Stałego do Centrum rowerzyści pomkną dwoma pasami w każdą stronę, całkowicie odseparowani od ruchu samochodowego. W związku z otwarciem Velostrady, w niedzielę o godz. 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się konferencja z cyklu „Miasta idei”, dotycząca dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w naszym mieście.

Rowerzyści rowerzystom – tak można podsumować historię powstania jaworznickiej Velostrady, która w najbliższą niedzielę zostanie udostępniona do użytku. Od pomysłu do wykonania i otwarcia jedynej w Polsce „autostrady” dla rowerów minęły ledwie cztery lata. A warto przypomnieć, iż był to pomysł jaworznickiego środowiska rowerzystów.

– Nie wiem, czy w naszym mieście jest drugi projekt o takim rozmachu inwestycyjnym, który powstawałby w równie uspołecznionym procesie. Nie wiem, czy gdziekolwiek w Polsce zdarzyła się taka sytuacja, by sami rowerzyści otrzymali szansę opracowania koncepcji infrastruktury rowerowej w tak szerokim zakresie i o takim standardzie. Co więcej, by to później zostało zrealizowane! Uważam, że to jest olbrzymi sukces – nas mieszkańców, jak i władz miasta – podkreślał Artur Kondratowicz, jeden z pomysłodawców, który nad projektem Velostrady pracował.

W niedzielę rzeczywiście można będzie świętować sukces, kiedy pierwsi rowerzyści uczestniczący w okolicznościowym rajdzie, pomkną Velostradą. Już od dzisiaj ogólnopolskie media huczą o jaworznickim projekcie. Velostrada robi olbrzymie wrażenie i furorę w całej Polsce.

Velostrada z Osiedla Stałego do Centrum została poprowadzona niemal w całkowitym oderwaniu od dróg dla pojazdów silnikowych. Przebiega skrajem terenów leśnych i parku, a na Podłężu wykorzystuje częściowo ślad po dawnej linii kolejowej. Aby uniknąć krzyżowania się ruchu samochodowego i rowerowego, wybudowano pod ruchliwą Trasą Śródmiejską tunel a nad Al. Piłsudskiego i ul. Kolejową powstały kładki. Dzięki temu umożliwiono całkowicie bezkolizyjny i bezpieczny przejazd dla rowerzystów.

Na wspomnianym 3,5-kilometrowym odcinku Velostrada składa się z szerokiej na 5 m jezdni z dwoma pasami w każdym kierunku i 2-metrowego chodnika dla pieszych. Droga jest oznakowana i oświetlona. W zimie ma być regularnie odśnieżana.

Jak podkreśla Tomasz Tosza, zastępca dyrektora MZDiM, jedną z największych zalet Velostrady jest fakt, że w jej bezpośrednim sąsiedztwie mieszka blisko 60 procent mieszkańców Jaworzna. Będzie służyć zarówno rowerzystom, jak i pieszym, którzy zechcą zrobić sobie spacer między osiedlami z dala od ulicznego zgiełku.

Velostrada będzie przede wszystkim pełnić rolę wygodnego i bezpiecznego korytarza transportowego dla tych, którzy wybiorą rower zamiast samochodu do poruszania się po mieście. A ta jej rola z pewnością znacznie wzrośnie wraz z uruchomieniem w przyszłym roku systemu roweru miejskiego Jawelo.

Przebieg głównej drogi dla rowerów w naszym mieście nie kończy się na Velostradzie z Osiedla Stałego do Centrum. Dalej trasa podąża do Ciężkowic przez Jeziorki. Do Jeziorek droga została już wykonana. Wciąż trwają prace na leśnym odcinku z Jeziorek do wylotu ul. Turystycznej w Ciężkowicach. Łącznie 11 km wygodnej drogi dedykowanej rowerzystom.

Jak zapowiadają przedstawiciele środowiska rowerzystów, będą dalej sukcesywnie dążyć do spięcia wszystkich dzielnic Jaworzna siecią podobnych dróg rowerowych.

O tych planach z pewnością będzie można usłyszeć podczas konferencji „Jaworzno. Velostrada to początek drogi” w ramach cyklu „Miasta Idei”, która odbędzie się w niedzielę (30 września) o godz. 12.00 w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej. Debata ma dotyczyć tworzenia siatki dróg i szlaków rowerowych w Jaworznie, sposobu funkcjonowania systemu roweru miejskiego, zagadnienia jeszcze innych alternatywnych środków transportu jak np. hulajnogi czy rolki.

W konferencji wezmą udział: Prezydent Paweł Silbert; Tomasz Tosza – zastępca dyrektora MZDiM, Olivier Schneider – aktywista, wiceprezes Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów; Łukasz Franek – zastępca dyrektora ZIKIT w Krakowie; Artur Kondratowicz – współtwórca projektu Velostrady; Marcin Dworak – oficer rowerowy GZM.

Zapraszamy Państwa serdecznie na niedzielną konferencję oraz oczywiście do przejażdżki Velostradą.

Prezydent Paweł Silbert:

– Myślę, że Velostrada będzie wielkim sukcesem, już jest na niej spory ruch rowerzystów i pieszych. Zaprojektowana została nie tylko jako droga rekreacyjna, ale prawdziwy kanał transportowy dla osób, które chciałyby zamienić samochód na rower.

To także element poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście – Velostrada rozdziela kierowców od cyklistów. Dzięki temu jazda dla obu grup użytkowników naszych dróg jest bezpieczniejsza i wygodniejsza.Trasa Śródmiejska to główna oś komunikacyjna miasta, a rowerzyści jadą zupełnie wyodrębnioną drogą, dzięki temu nie występują kolizje z samochodami.

Z pomysłem budowy takiej drogi przyszli sami rowerzyści, poświęcając swój prywatny czas, godzinami ustalali przebieg, zakres, możliwości i parametry techniczne. Uczestniczyli również w opiniowaniu rozwiązań, następnie złożyliśmy wnioski o dofinansowanie i broniliśmy projektu, który będziemy oddawać do użytku w najbliższą niedzielę. Jestem bardzo wdzięczny za tę współpracę i tak efektowny finał naszych starań.

Więcej o rajdzie rowerowym: Rajd na otwarcie Velostrady

Najnowsze

To Top