Polecamy

Czas na zmianę… sztabowców posła Bańkowskiego?

We wtorek (2 października), na profilu „Paweł Bańkowski Prezydentem – czas na zmianę” w serwisie społecznościowym pojawił się spot posła Pawła Bańkowskiego, w którym kandydat na prezydenta stwierdza: „Niestety, dzisiaj Jaworznicki TBS, który stał się deweloperem buduje mieszkania, na które niewielu jaworznian stać. Wkrótce to się zmieni. Zaczną powstawać mieszkania komunalne dla młodych.” Tłem do powyższej wypowiedzi jest największa inwestycja mieszkaniowa realizowana w Jaworznie od 25 lat – Osiedle Sfera. Nie dziwi nas to, że próbuje Pan budować swój wizerunek na naszych dokonaniach, dziwi nas natomiast – tradycyjna dla posła – wypowiedź pełna niedomówień i nieostrych stwierdzeń mogąca wprowadzać w błąd widza.

Przeanalizujmy zatem powyższą „obiecankę wyborczą” krok po kroku. Poseł Bańkowski zarzuca naszej spółce (JTBS), że stała się deweloperem. Tu należy wyjaśnić co oznacza słowo deweloper – w potocznym znaczeniu to przedsiębiorca, który buduje i sprzedaje mieszkania i domy jednorodzinne. Problem, w kontekście Jaworznickiego TBS Sp. z o.o. polega na tym, że głównym i wiodącym przedmiotem działania tej miejskiej spółki jest budowa mieszkań na wynajem, co JTBS realizuje do dziś. Jednym z dowodów jest lokalizacja, gdzie swój filmik nagrywał poseł – Osiedle SFERA. Kandydat-parlamentarzysta ma za plecami zbudowane 174 mieszkania na wynajem i tylko 23 na własność…

W latach 2002-2005 poseł Paweł Bańkowski zasiadał w Radzie Nadzorczej Jaworznickiego TBS Sp. z o.o. – w tym czasie spółka oddała do użytku… 30 mieszkań czynszowych i sprzedała jako deweloper 5 domów jednorodzinnych!

Dla porównania w ostatnich trzech latach (2015-2018) JTBS wybudowało 312 mieszkań, a kolejnych 49 jest w trakcie realizacji (do tego należy jeszcze dodać 2 domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej). W 2019 roku Jaworznickie TBS rozpocznie budowę kolejnych 69 mieszkań na wynajem oraz 23 lokali na własność.

Zakończone niedawno Dni Otwarte pokazały i utwierdziły nas w tym, że zainteresowanie naszą oferta jest olbrzymie – w ciągu dwudniowego wydarzenia nasze osiedle odwiedziło kilkaset osób (średnio co 2 minuty nowy klient).

W 2009 r. rząd PO-PSL zlikwidował Krajowy Fundusz Mieszkalnictwa, którego celem było wspieranie rozwoju budownictwa czynszowego, a zatem przeznaczonego dla osób (m.in. jaworznian), których nie było stać na mieszkania od deweloperów. Wiele TBS-ów w całej Polsce, w tym nasz jaworznicki, stanęło na skraju sensu dalszego prowadzenia działalności statutowej. Mówiąc wprost – zabrano nam wsparcie finansowe, nie tworząc nowego funduszu w zamian.

Potrzeby mieszkaniowe były i wciąż są duże. Chcąc skutecznie realizować polityki mieszkaniowe TBS-y musiały znaleźć sposób na finansowanie planowanych inwestycji. Próba oparcia budowy mieszkań tylko o kredyt komercyjny wiązałaby się z kosztami o wiele wyższymi niż w przypadku „kredytów preferencyjnych” udzielanych do tej pory przez KFM. Finalnie za taką zmianę płaciliby potencjalni mieszkańcy w czynszu i partycypacji (wkładzie mieszkaniowym) …o ile by się w ogóle zdecydowali na droższe mieszkania.

Rozwiązaniem był zatem system, gdzie część środków pieniężnych pochodzi od gminy, z partycypacji, ze środków własnych spółki i dopiero reszta jest „domykana” kredytem bankowym. By zdobyć pieniądze na wkład własny, JTBS rozpoczęło budowę i sprzedaż mieszkań na własność – zysk z tej operacji stanowił wsparcie dla budowy mieszkań na wynajem przy ul. Koszarowej, św. Wojciecha oraz w Osiedlu SFERA.

Okres nasilonej działalności deweloperskiej Jaworznickiego TBS Sp. z o.o. przypadał na lata 2012-2016, a zatem do momentu rozpoczęcia budowy Osiedla SFERA. Zawsze w swojej działalności kierujemy się tym, by nasza oferta była jak najkorzystniejsza dla naszych klientów/mieszkańców. W przypadku mieszkań na własność, ceny wahały się od 3290 do 3600 zł/m2, więc były jednymi z najniższych w regionie – stąd prawie 30% nowych właścicieli to osoby, które wróciły do naszego miasta bądź postanowiły przeprowadzić się do Jaworzna z innych miejscowości, głównie sąsiednich. Ta tendencja widoczna jest także w przypadku wynajmu mieszkań – jednym słowem, polityka mieszkaniowa w Jaworznie sprzyja pozostawaniu i osiedlaniu się w Jaworznie.

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga – dziwi nas, dlaczego za tło wypowiedzi o mieszkaniach komunalnych wziął poseł-kandydat osiedle wybudowane przez TBS. Poseł Bańkowski, jako były członek Rady Nadzorczej JTBS, a przede wszystkim parlamentarzysta, powinien wiedzieć, że ustawowo zasób mieszkaniowy TBS nie jest zasobem komunalnym – to dwa różne systemy wynajmu mieszkań. W chwili obecnej na przydział mieszkania komunalnego oczekuje… 26 osób, gdy tymczasem w przypadku mieszkań JTBS na oddanie kluczy do mieszkań oczekują 152 rodziny, z których 113 otrzyma w październiku i listopadzie br. klucze do nowych mieszkań w Osiedlu SFERA, a kolejnych 50 wniosków znajduje się na liście rezerwowej.

Reasumując poseł Paweł Bańkowski w przytoczonym wyżej spocie wyborczym posługuje się stwierdzeniami pozbawionymi konkretów, za to pozostawiającymi mnóstwo niedopuszczalnych niedopowiedzeń i manipulacji – co w efekcie może wprowadzić potencjalnego odbiorcę jego wypowiedzi w błąd.

Panie pośle, JTBS stara się realizować politykę mieszkaniowa miasta najlepiej jak potrafi, co jest widoczne. Cieszy nas fakt, że nasza działalność jest dla jaworznian powodem do dumy. Chyba nawet dla Pana, skoro filmowcy wybrali Panu jako urokliwy plan zdjęciowy nasze Osiedle SFERA.

JTBS

Najnowsze

To Top