Biznes - inwestycje

Dobry klimat dla biznesu

Cała Polska strefą ekonomiczną, szukanie nisz gospodarczych, pójście w kierunku innowacji oraz mocne wsparcie samorządu dla przedsięwzięć inwestycyjnych – to szanse dla Jaworzna, tutejszych pracodawców oraz pracowników. Władze samorządowe zamiast magazynów, wolą firmy produkcyjne i one powinny stanowić o gospodarczej sile miasta. Podstawę stanowią już istniejące jaworznickie przedsiębiorstwa. To wnioski po drugiej edycji Jaworznickiego Dnia dla Biznesu, który odbył się w środę (10 października).

„Jaworzno – Strefa Lepszej Pracy” jest programem, którego realizację zapowiedziały przed kilkoma miesiącami władze samorządowe. Lepszej pracy nie będzie jednak bez przedsiębiorców, bo to oni, a nie samorząd je tworzą. Aby jednak myśleć o rozwoju biznesu potrzebne jest stworzenie odpowiednich warunków przez władze samorządowe i władze państwowe. Połączony mechanizm, który napędza gospodarkę.

Już jakiś czas temu prezydent Paweł Silbert stwierdził w wywiadzie zamieszczonym w naszej gazecie, że mieszkańcy Jaworzna zasługują na bardziej zaawansowaną, wymagającą więcej umiejętności, a co za tym idzie lepiej płatną pracę. Tak zwana polityka magazynowa, która polega na lokowaniu w Polsce magazynów i logistycznych centrów wielkich korporacji wydaje się ślepą uliczką i działa tylko na krótką metę. Nie zapewnia bowiem dobrze płatnej pracy mieszkańcom, którzy są traktowani przez zachodnie koncerny jako tania siła robocza.

Rozwiązaniem może być natomiast szukanie nisz rynkowych, pójście w kierunku innowacji i technologii. Miasto zapewni przedsiębiorcom warunki rozwoju poprzez między innymi rozwijanie systemów informatycznych open-data, wdrażaniem e-innowacji w usługach publicznych i ułatwieniami w administracyjnej obsłudze przedsiębiorstw.

Ważnym elementem skierowanym do biznesu będzie również polityka przestrzenna. Jaworzno jako jedyne miasto rozpoczyna aktualizację studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ma ono zostać sporządzone z myślą o zwiększeniu potencjału gospodarczego Jaworzna, by dawało więcej możliwości działania przedsiębiorcom. Samorząd włączy się również aktywnie w rządowy program „Cała Polska strefą ekonomiczną”.

Jaworzniccy przedsiębiorcy sami dostrzegają potrzebę większej specjalizacji i wejścia na drogę innowacji. Świadczy o tym niedawne podpisanie przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centrum Kompetencyjnego Przemysłu. Ma ono z jednej strony wspierać technologiczne zaplecze firm, a z drugiej integrować biznes z ośrodkami edukacyjnymi, czyli wspierać kształcenie kadr.

Jak widać jaworzniccy przedsiębiorcy wyciągają podobne wnioski jak władze samorządowe – biznes oparty na wiedzy i technologii jest jedyną drogą rozwoju. Coraz więcej jaworznickich firm tą drogą zmierza.

Tomasz Świętosławski – współwłaściciel ICB Pharma:

– Zdecydowaliśmy się budować nasz nowy zakład w Jaworznie, z powodu fantastycznego klimatu jaki jest w Jaworznie oraz życzliwych osób tworzących atmosferę, w której możemy budować firmę o silnych strukturach na wiele lat.

Paweł Świętosławski – współwłaściciel ICB Pharma:

– Wiele osób jest zupełnie nieświadomych tego, że w naszym mieście tworzy się technologie przełomowe, technologie, które są implementowane na całym świecie, na wszystkich kontynentach – wszystko się odbywa w naszym mieście i absolutnie jesteśmy z tego dumni.

Jarosław Fudała – współwłaściciel FUD-MEN:

– Firma FUD-MEN produkuje artykuły dekoracyjne dla największych sieci handlowych, zatrudniamy 470 pracowników z czego 90% pracowników jest z Jaworzna. Nasze produkty wysyłamy na cały świat. W firmie stosujemy najnowocześniejsze technologie. Warto inwestować w Jaworznie, miasto wspiera inicjatywy gospodarcze.

Jerzy Zamarlik – Prezes Zarządu JAGO–PRO:

– Nie posiadamy własnych wyrobów, natomiast świadczymy usługi dla innych firm kosmetycznych w kraju i koncernów europejskich, a nawet światowych. Wykorzystujemy wszystkie nowinki technologiczne na naszych liniach produkcyjnych. Co ciekawe część tych linii jest produkowana przez jaworznickie firmy.

Jaworzno jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu, jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju. Jest bardzo dobry klimat jeśli chodzi o współpracę z urzędami, z władzami miasta. W najbliższej okolicy trudno byłoby znaleźć lepsze, stosowniejsze miejsce do prowadzenia tego typu biznesu.

Wypowiedzi pochodzą z filmu informacyjnego zamieszczonego na oficjalnej stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie w serwisie Facebook

Najnowsze

To Top