Z miasta

W cieniu Wielkiej Płaszczki

Jeszcze nieco ponad miesiąc będą trwały prace związane z parkingiem dla rowerów przy Placu Górników i centrum przesiadkowym przy ul. Grunwaldzkiej. Inwestycja ma zostać oddana do użytku do końca listopada. Nad Placem Górników rozpięto już olbrzymią membranę zadaszenia, która przypomina wielką płaszczkę.

Plac Górników na początku tygodnia przykryło rozpięte na stalowej konstrukcji zadaszenie, które może przywodzić na myśl kształt płaszczki (lub manty – jeśli ktoś woli).

Sama konstrukcja nośna wymagała zaawansowanych prac ziemnych, gdyż fundamenty stalowych słupów odciągowych i głównego żebra sięgają 8 metrów w głąb gruntu. Wszystko po to, aby wytrzymać naprężenia wywołane podmuchami wiatru w zadaszenie o powierzchni blisko 1.000 m kw.

Samo zadaszenie to zaawansowana technologicznie membrana PVC, którą produkują tylko dwie firmy w Europie – Serge Ferrari i Mehler. Jaworznicka to produkt Mehlera. Powłoka ma jedynie 0,78 mm grubości, ale wytrzymuje olbrzymie naprężenia i jest odporna na rozdzieranie. Według obrazowych słów szefa ekipy nadzorującej montaż membrany, na powłoce rozpiętej nad Placem Górników można byłoby postawić samochód osobowy (czyli ok. 1,5 t masy) bez obawy o uszkodzenie zadaszenia.

Membrana ma właściwości samoczyszczące (zabrudzenia zmywa deszcz), choć po jakimś czasie będzie warto ją odświeżyć myjką ciśnieniową. Jest odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Nie są więc wymagane dodatkowe zabiegi konserwacyjne.

Pod zadaszeniem znajdzie się parking dla rowerów i stacja roweru miejskiego. Powierzchnia parkingowa to ponad 600 m kw. W okresie zimowym jaworznianie będą tu dysponować zadaszonym i oświetlonym lodowiskiem. Niewykluczone są również inne funkcje, bo to spora powierzchnia pod dachem, wyposażona w budowane obok w technologii szkieletowej zaplecze sanitarno-techniczne oraz kilka zestawów oświetlenia sterowanych sekcjami.

Płaszczka i jej otoczenie mają zostać ukończone do 30 listopada. Podobny termin przewidywany jest na oddanie do użytku nowych pawilonów przystankowych Miejskiego Centrum Integracji Transportu w ścisłym centrum miasta przy ul. Grunwaldzkiej.

Najnowsze

To Top