Kultura i rozrywka

Typo – miasto w Galerii Obecnej

Teatr Sztuk w Jaworznie razem z Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza 18 października godz. 18.00 na wernisaż prac Sławomira Śląskiego. Wystawa nosi tytuł „Typo – miasto. Studium graficzne desygnatów tożsamości dzielnicowej Jaworzna w plakacie”.

Wystawa Typo-miasto w Galerii Obecnej to prezentacja dzieł Sławomira Śląskiego – jaworznickiego grafika-projektanta, plakacisty oraz nauczyciela akademickiego. W jej skład weszło 18 prac dedykowanych poszczególnym dzielnicom Jaworzna. Jest to pokaz o szczególnym znaczeniu, ponieważ plakaty po raz pierwszy będą pokazywane publicznie w mieście, dla którego zostały zaprojektowane. Utwory jako wizualne odzwierciedlenia poszczególnych części założenia urbanistycznego zostały przepuszczone przez pryzmat umysłu i oka artysty. Do ich stworzenia Sławomir Śląski wykorzystał przede wszystkim obszerne studium nad tożsamością miejsca, wynikającą w znacznej mierze, z jego wizualnej i historycznej charakterystyki. Powstałe obrazy nie są też zdeterminowane wyłącznie zastanymi formami architektonicznymi, ukształtowaniem terenu czy występującą charakterystyczną florą i fauną. Są bardzo silnie nasiąknięte historią, ludźmi, wydarzeniami i zjawiskami, które się tam odbywają jednorazowo lub występują cyklicznie. Plakaty powstały jako praca doktorska obroniona na Akademii Sztuk Pięknej w Katowicach, której recenzentami byli: prof. Sławomir Iwański (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi) i prof. Władysław Pluta (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Z katalogu wystawy, krytyk sztuki – Paulina Śląska (Stępka)

Sławomir Śląski (1981); grafik-projektant, plakacista, nauczyciel akademicki, pochodzi z Jaworzna. W 2018 obronił pracę doktorską i otrzymał tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pracuje jako grafik-projektant w Muzeum Miasta Jaworzna oraz jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Współpracuje z Galerią Sektor I, Galerią Obecną i z Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie oraz z prof. Adamem Pociechą przy cyklu wystaw „Wernisaż jednej pracy”. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Absolwent studiów podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na kierunku „Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej”.

Najnowsze

To Top