Z miasta

Stulecie niepodległości w Jaworznie

W tym roku mija okrągłe 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach nieobecności na mapach świata. Także w Jaworznie trwać będą huczne obchody tej rocznicy.

Jak zwykle miejskie uroczystości skupione będą w okolicach rynku. 11 listopada o godzinie 9:00 w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny odbędzie się uroczysta Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Świętej uczestnicy w towarzystwie orkiestry przemaszerują pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożone zostaną kwiaty i wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia. Na rynku zaprezentuje się Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Będzie także okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych oraz spróbowania wojskowej grochówki. Po zakończeniu uroczystości na rynku władze miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkają się z kombatantami. Poza tym wręczone zostaną też Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Bardzo ciekawe urozmaicenie obchodów przygotował Katolicki Klub Motocyklowy Solus Hunters Chapter Jaworzno i Parafia św. Brata Alberta. Na Pieczyskach odbędzie się zlot motocyklowy a warunkiem wstępu będzie biało-czerwona flaga na motocyklu. Na miejscu można będzie zobaczyć pojazdy wojskowe czy skorzystać z posiłku z kuchni polowej. Na początek zlotu o godzinie 11.11 odbędzie się uroczysta msza święta. O 13.10 motocyklowa husaria przejedzie blisko 50 km ulicami Jaworzna w paradzie wszystkimi dzielnicami miasta. Przejazd zakończy się na płycie jaworznickiego rynku około godz. 15.00.

Wieczorem o 18:00 na ukoronowanie obchodów na jaworznian w Młodzieżowym Domu Kultury czeka okolicznościowy koncert z okazji 100-lecia Niepodległości w wykonaniu „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Szczegółowy program uroczystości:

  • godz. 9.00 – Msza Św. w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny;

  • godz. 10.15 – Przemarsz orkiestry oraz uczestników uroczystości pod Pomnik Niepodległości; okolicznościowe przemówienia; składanie kwiatów;

  • godz. 10.30 – Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”;

  • ok. godz. 11.00 – Rynek: prezentacja Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych; wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, grochówka, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie: Wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury; Spotkanie Prezydenta z kombatantami;

  • ok. godz. 15.00 – Zakończenie patriotycznego zlotu motocyklistów i parady samochodów wojskowych na Rynku /organizatorzy: Katolicki Klub Motocyklowy Solus Hunters Chapter Jaworzno i Parafia św. Brata Alberta/;

  • godz. 18:00 – Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków: koncert z okazji 100-lecia Niepodległości w wykonaniu „Archetti” Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna (bezpłatne wejściówki do pobrania w MBP (Rynek), MDK (Osiedle Stałe), CK Teatr Sztuk (Centrum) oraz Centrum Kultury „Archetti” (Jeleń), ilość miejsc ograniczona).

Najnowsze

To Top