Z miasta

Dwóch jaworznian w Komisji Krajowej

Podczas XXIX Krajowego Zjazdów Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbył się przed trzema tygodniami, delegaci wybrali władze związku na kadencję 2018-2022. Przewodniczącym został ponownie Piotr Duda, który uzyskał 248 spośród 267 oddanych głosów. Do Komisji Krajowej weszło dwóch jaworznian: Waldemar Sopata i Bogdan Biś.

Tym razem Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” odbył się symbolicznie w Częstochowie.

– Ten zjazd w Częstochowie jest wyjątkowy, już mówiłem, że modliliśmy się na Jasnej Górze, zawierzyliśmy Solidarność Matce Boskiej Częstochowskiej, to wielkie wydarzenie. Spotykamy się w 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Doskonale wiemy, jako ludzie Solidarności, że nie byłoby celebrowania tej wspaniałej rocznicy, gdyby nie Solidarność, gdyby nie zryw robotników w 1980 r. To kolejna wspaniała rocznica, 40. rocznica pontyfikatu Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, bez którego nie byłoby Solidarności. – mówił przewodniczący Piotr Duda.

Podczas zjazdu dokonano wyboru nowych władz związku oraz podjęto uchwałę programowa na nową kadencje. Wśród delegatów na 29. Krajowym Zjeździe znalazło się aż czterech reprezentujących jaworznickie struktury „Solidarności” – Bogdan Biś, Waldemar Sopata, Andrzej Dudzik i Maciej Brül.

Na kolejną – trzecią już kadencję – Przewodniczącym Komisji Krajowej został wybrany Piotr Duda. Był jedynym kandydatem i zdobył 248 z 267 głosów. W skład Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” weszło dwóch jaworznian – Waldemar Sopata i Bogdan Biś.

To nie koniec jaworznickich akcentów. Cały zjazd delegatów był zabezpieczany przez członków „Solidarności” ZG Sobieski.

Waldemar Sopata, przewodniczący jaworznickiej Sekcji Terenowej NSZZ „Solidarność”:

– Wybory w „Solidarności” już za nami. Nie było niespodzianek i Piotr Duda staje na czele związku na kolejną kadencję. Mnie szczególnie cieszy fakt, iż tym razem aż czterech delegatów na Zjazd Krajowy, to członkowie jaworznickich struktur „Solidarności”. „Solidarność” w naszym mieście jest aktywna, działa na rzecz pracowników i wciąż się rozwija. To zresztą widać. Stąd wzrost roli Jaworzna i znaczenia naszych członków w ruchu związkowym.

Miniona kadencja była dla nas – związkowców – szczególna. Udało się osiągnąć założone cele, dzięki umiejętności prowadzenia negocjacji, co poczytujemy sobie za sukces. Bo przecież niewątpliwym sukcesem i korzyścią dla pracowników było obniżenie z powrotem wieku emerytalnego, czy ograniczenie handlu w niedzielę. Przed nami nowe wyzwania w nadchodzącej kadencji. Jednym z ważnych zadań jest spopularyzowanie ruchu związkowego wśród pracowników, zwłaszcza młodych. Bo tylko działając razem, w sposób zorganizowany i ze wsparciem większych struktur, możemy skutecznie bronić i wymagać pełnego respektowania praw pracowniczych.

Najnowsze

To Top