Edukacja

Pracodawca w szkole, uczeń u pracodawcy

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie w ramach wzajemnej współpracy został szkołą patronacką Zakładów Remontowych Energetyki Katowice

Firma Zakłady Remontowe Energetyki Katowice objęła swoim patronatem uczniów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Jana Pawła II kształcących się w zawodach: technik mechanik oraz uczniów branżowej szkoły kształcących się w branży mechanicznej. To ważne wydarzenie na jaworznickim rynku edukacyjnym przypieczętowali 9 listopada br. swoimi podpisami Magdalena Dygdoń-Kliemt – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Jana Pawła II oraz Tomasz Marona – dyrektor Biura Rozwoju Biznesu Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S. A Strony podjęły się współpracy w zakresie popularyzacji wiedzy i wspierania działań mających na celu upowszechnianie nauki, najnowszych technologii i osiągnięć w branży mechanicznej oraz poprawy jakości i efektywności kształcenia zawodowego.

Firma i Szkoła podjęły współpracę poprzez rozwój tzw. partnerstw wiedzy, które mają na celu włączenie pracodawcy w system identyfikacji potrzeb kwalifikacyjno – zawodowych na rynku pracy.

ZRE Katowice to nowoczesne przedsiębiorstwo z ponad 60-letnim doświadczeniem na rynku energetycznym. Okres 60-ciu lat jej działalności to ewolucja w trzech wymiarach. Po pierwsze, firma zatrudniająca kilkadziesiąt osób stała się dużym przedsiębiorstwem liczącym prawie 1800 osób i wyposażonym w duże zaplecze techniczne, zlokalizowane w Jaworznie. Po drugie, zakład utworzony jako zaplecze remontowe dla Okręgu Południowego rozwinął się w technologiczną firmę inżynierską, gotową sprostać najtrudniejszym kompleksowym wyzwaniom w obszarze energetyki. Po trzecie, firma o zasięgu lokalnym stała się przedsiębiorstwem obecnym w wielu państwach Europy i poza jej granicami. To co wyróżnia ZRE, to – oprócz kadry i technologii – unikalne know-how, wynikające z doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji projektów zarówno dla polskich jak i zagranicznych klientów.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Jaworznie to szkoła z 70-letnią tradycją , która od lat kształci uczniów w wielu zawodach. Szkoła stawia na wysoką jakość kształcenia, poprzez połączenie rynku pracy z rynkiem edukacyjnym, uwzględnienie w procesie kształcenia najnowocześniejszych technologii i urządzeń, korzystanie z parku maszynowego i wiedzy inżynierów, a także podążanie za nowoczesnymi technologiami, przeprowadzanie szkoleń dla uczniów i nauczycieli zawodu.

Umowa partnerska wpisuje się także doskonale w cele reformy szkolnictwa zawodowego, która ma wejść w życie z początkiem roku szkolnego 2019/2020. Jednym z nich jest kształcenie specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy, a to będzie możliwe wyłącznie przy współpracy szkoły z pracodawcami. Dobrze zorganizowane szkoła, ściśle współpracująca z biznesem, przyjazne funkcjonowanie pracodawcy i ucznia mają dać taką szansę. Stąd umowa zakłada również wpływ Partnera na tworzenie oferty kształcenia, uruchamianie kształcenia w konkretnych zawodach i umożliwianie uczniom praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, aby wykształcić specjalistów jak najlepiej przystosowanych do wymogów rynku pracy. Okazuje się, że, jak w życiu – najważniejsze to poznać się i zacząć razem działać. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Jana Pawła II nowoczesne i dopasowane do potrzeb rynku pracy kształcenie zawodowe stało się kluczowym elementem podpisanej umowy Patronackiej.

-Liczymy na sukces obu stron, a w zasadzie trzech, bo najważniejszą stroną tej umowy jest uczeń – powiedział pan Tomasz Marona – dyrektor Biura Rozwoju Biznesu Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S. A. I również używając słów pana dyrektora liczymy na potencjał w wielopłaszczyznowym nauczaniu młodzieży.

Autor: Bogusława Hałas

Najnowsze

To Top