Polityka

Koalicja podpisana. Saługa znów marszałkiem? – (Aktualizacja)

fot. Tomasz Zak | UMWS

Aktualizacja (21.11.2018): PiS z większością w Sejmiku, Starzycki wicemarszałkiem!

 

W środę 21 listopada po raz pierwszy w nowej kadencji zbierze się Sejmik Województwa Śląskiego. Tymczasem przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej podpisali we wtorek umowę koalicyjną, na mocy której w najbliższej kadencji razem będą sprawowali władzę w województwie.

Ostatnie wybory samorządowe zmieniły nieco układ sił w śląskim Sejmiku a walka o pojedyncze mandaty trwała do samego końca. Ostatecznie zwycięzcą okazało się Prawo i Sprawiedliwość, które zgarnęło 22 mandaty. Do samodzielnych rządów PiS-u w regionie zabrakło jednak jednego mandatu, po ogłoszeniu wyników stało się więc jasne, że konieczna będzie koalicja. PiS nie zdołał przeciągnąć na swoja stronę innych ugrupowań, a negocjacje między Koalicją Obywatelską (20 mandatów), Sojuszem Lewicy Demokratycznej (2 mandaty) i Polskim Stronnictwem Ludowym (1 mandat) trwały i ostatecznie zakończyły się porozumieniem

We wtorek Wojciech Saługa na specjalnie zwołanym briefingu prasowym ogłosił podpisanie umowy koalicyjnej. –Udało się podpisać porozumienie koalicyjne na kolejne pięć lat. Jesteśmy przekonani, że ta większość, która się ukształtowała po wyborach, znajdzie jutro odzwierciedlenie w głosowaniach – mówił dotychczasowy marszałek. -Kontynuujemy koalicję, która była także do tej pory. Chcemy współpracować z naszymi partnerami w celu rozwoju całego regionu, całego województwa śląskiego – dodał Marek Balt z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Podczas briefingu przedstawiciele partii nie chcieli mówić o personaliach i tym kto zasiadać będzie w zarządzie województwa. Wojciech Saługa potwierdził tylko wcześniejsze medialne doniesienia o tym, że Koalicja Obywatelska i SLD otrzymają po dwa miejsca a PSL jedno. Z nieoficjalnych informacji wynika, że po raz kolejny to jaworznianin zostanie marszałkiem. Oprócz Saługi w zarządzie miałby znaleźć się Michał Gramatyka z PO oraz – z ramienia SLD – Marek Balt, szef śląskiego Sojuszu i Marek Szczerbowski, były dyrektor Stadionu Śląskiego i radny w Katowicach. Nie jest jasne, kto będzie reprezentował PSL.

Przedstawiciele nowej koalicji przytomnie zauważają, że taki układ sił musi zostać potwierdzony w środowych głosowaniach. Przewaga koalicjantów jest bardzo krucha i decyzja tylko jednego radnego może w teorii zmienić całkowicie układ sił na korzyść Prawa i Sprawiedliwości. Patrząc na zawirowania jakie w przeszłości zdarzały się we władzach regionu, trudno powiedzieć czy taki układ sił przetrwa całą kadencję. Pierwsze posiedzenie Sejmiku Województwa Śląskiego zapowiada się w każdym razie bardzo ciekawie.

 

Najnowsze

To Top