Polecamy

Pierwsza sesja za nami. Radni i prezydent złożyli ślubowanie

Tadeusz Kaczmarek został wybrany Przewodniczącym Rady Miejskiej w Jaworznie. Radni nie poinformowali jeszcze o zawiązaniu klubów radnych. Oczywistym wydaje się, że zawiązane zostaną kluby radnych JMM oraz PiS. W przypadku opozycji nic natomiast nie jest już oczywiste. Zwłaszcza, że PO utraciła władzę w samorządzie województwa.

Już po pierwszej sesji Rady Miejskiej nowej kadencji. Odbyła się ona w czwartek przed tygodniem (22 listopada) i przebiegła bez niespodzianek. Sędzia Grzegorz Jamróz wręczył radnym oraz prezydentowi oficjalne zaświadczenia o wyborze. Złożono uroczyste ślubowanie.

Miejsce prezydenta Pawła Silberta w Radzie Miejskiej zajęła Ewa Zuber. Funkcję Zastępcy Prezydenta pełnić będzie nadal Monika Bryl, a na jej miejsce do rady wszedł Maciej Stanek. Przewodniczącym jaworznickiej Rady Miejskiej został wybrany (zgodnie z ustawą – w głosowaniu tajnym) Tadeusz Kaczmarek. Była to jedyna kandydatura na tę funkcję i niemal wszyscy radni zagłosowali na Kaczmarka (tylko jeden głos przeciw). Nie wybierano wiceprzewodniczących, których zgodnie ze statutem miasta powinno być trzech.

Podczas pierwszej sesji radni nie poinformowali jeszcze o zawiązaniu klubów radnych (klub może utworzyć co najmniej 3 radnych). Nie ulega jednak wątpliwości, że swe kluby zawiążą radni Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Zapewne opozycja również będzie zabiegać o utworzenie klubu radnych. Tutaj sprawa wydaje się być dosyć złożona, ponieważ obecna opozycja jest bardziej nawet niespójna niż w minionej kadencji. Widać w niej wyraźne napięcia. Nawet tuż przed sesją doszło do pewnych scysji między jej członkami. Barbara Sikora posprzeczała się lekko z Renatą Chmielewską i robiła jej ciche wyrzuty, skarciła również Tomasza Sędora za to, że usiłował zająć miejsce, na którym siedziała w ubiegłej kadencji. Drobiazgi, ale wiele mówiące o atmosferze, która panuje wśród opozycyjnych radnych.

Kto miałby stanąć na czele opozycyjnego klubu? Przed czterema laty nie było takiego dylematu, gdyż w wyborach najwięcej głosów spośród opozycjonistów zdobył Krzysztof Lehnort. Był on też postacią powszechnie akceptowaną przez wszystkich opozycyjnych radnych (a także Platformę Obywatelską i Wojciecha Saługę).

Teraz z wyborem szefa klubu może być kłopot. Po tej stronie najwięcej głosów zebrała Barbara Sikora. Ale trudno zapominać o ambicjach innych radnych – zwłaszcza członków PO. Jest wśród nich przecież były senator i były marszałek województwa Bogusław Śmigielski. Czy da się pogodzić indywidualne ambicje takich osób jak Bogusław Śmigielski, Barbara Sikora czy Maciej Bochenek? Stąd podstawowe pytanie, czy opozycji uda się zawiązać jeden klub radnych? A jeśli tak, to ile czasu upłynie do jego rozpadu?

Pamiętajmy, że Platforma Obywatelska straciła władzę w samorządzie Województwa Śląskiego. To niewątpliwie będzie miało wpływ na struktury tej partii w Jaworznie. Będzie miało również wpływ na funkcjonowanie opozycji w jaworznickiej Radzie Miejskiej. Opozycjoniści i ich klub nie znajdzie oparcia w marszałku Wojciechu Sałudze, jak to działo się w poprzedniej kadencji. Saługa nie jest już bowiem marszałkiem i ma wystarczająco dużo własnych problemów – choćby stojące pod znakiem zapytania przewodniczenie śląskiej PO, przyszłoroczne wybory do Europarlamentu oraz Sejmu.

Część radnych jaworznickiej opozycji pracuje w instytucjach zarządzanych przez Urząd Marszałkowski lub w spółkach z większościowym udziałem samorządu województwa. Teraz „marszałkowo” przeszło w ręce Prawa i Sprawiedliwości. Co zapewne potęguje zdezorientowanie i obawy tych osób.

Opozycjoniści nie mogą już liczyć na „parasol” Platformy Obywatelskiej i „wszechwładnego” Wojciecha Saługę, który „rozpisze role” i wskaże strategię działania. Zaczynają się indywidualne kalkulacje, a stąd wewnętrzne tarcia. Może się wkrótce okazać, że nie wszystkim jest po drodze z PO.

Kolejna sesja Rady Miejskiej czeka nas w najbliższy poniedziałek – 3 grudnia. Podczas niej radni głosować będą między innymi nad stawkami podatków lokalnych (od nieruchomości oraz od środków transportowych). Prezydent zaproponował zachowanie dotychczasowych, obniżonych stawek podatkowych.

Najnowsze

To Top