Bezpieczeństwo

Decyzja w sprawie Clifu jeszcze nie zapadła. Opinia SANEPID-u do 21 grudnia

Trwa postępowanie w sprawie firmy Clif, na terenie której w ubiegłym tygodniu zatrzymano i zabezpieczono samochód ciężarowy transportujący niebezpieczne odpady. Planami działalności firmy już w ubiegłym roku zainteresował się portal JaworznoPL, po tym, jak dziennikarze TVN ujawnili szokujące informacje o zakopywaniu przez Clif szkodliwych odpadów w Bytomiu i spalaniu ich w Skawinie i Niepołomiach.

W ubiegłym roku na portalu JaworznoPL ukazało się kilka materiałów poświęconych spółce ze Skawiny. Redakcja ujawniła wówczas, że mimo uzyskania zezwoleń na prowadzenie działalności w Jaworznie, na terenie firmy nic się nie dzieje. Jakby firma potrzebowała jedynie adresu i stosownych dokumentów. Publikacje na temat Clifu, demaskujące jej zagrażającą środowisku działalność pojawiły się także w naszym tytule.

Odkryto również, że Clif otrzymał zakaz działalności od krakowskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska jako firma nie dająca rękojmi przestrzegania przepisów ochrony środowiska.

Na jaw wyszedł również zaskakujący fakt, że na wniosek pełnomocników spółki decyzja ta nie została podana do publicznej wiadomości. Z tego powodu jaworzniccy urzędnicy nie wiedzieli, że mogą odmówić zgody na prowadzenie działalności w naszym mieście.

Na medialne doniesienia ostro zareagował Prezydent Jaworzna. Wysłał na teren firmy kontrolę, a Straż Miejska codziennie patrolowała okolicę. Urzędnicy wystąpili też o ujawnienie decyzji wstrzymującej działalność przedsiębiorstwa, żeby móc wznowić – wobec takiego dowodu – zakończone postępowania. Wszystko po to, by uniknąć sytuacji, która stała się przekleństwem np. Bytomia.

Tym większe zdziwienie mieszkańców wzbudziło wzięcie firmy w obronę przez radnych opozycji ubiegłej kadencji (a także jedno z lokalnych mediów) i doszukiwanie się złych intencji i niechęci do przedsiębiorcy ze strony służb miejskich.

W ubiegłym tygodniu, dzięki szybkiej reakcji pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, udało się powstrzymać firmę Clif przed działaniem na szkodę środowiska w naszym mieście – Policja i Straż Pożarna zatrzymały ciężarówkę, która transportowała na teren firmy ofoliowane beczki z odpadami. Oprócz Wydziału Ochrony Środowiska UM i służb, zareagowali również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Inspekcja Transportu Drogowego. Po pobraniu próbek z beczek zabezpieczono halę na Azotce, a samochód został odstawiony na parking w Katowicach.

Zgodnie z raportem złożonym przez pełnomocnika firmy Clif Sp. z o.o., działalność podmiotu gospodarczego w naszym mieście miałaby polegać na przetwarzaniu odpadów na paliwo alternatywne. Do środy, 28 listopada, trwał udział społeczeństwa w postępowaniu – do tego dnia mieszkańcy mogli zgłaszać w Wydziale Ochrony Środowiska swoje uwagi do raportu firmy Clif pn. „Lokalizacja instalacji do sporządzania mieszanek odpadów innych niż niebezpieczne, w kierunku wytworzenia paliwa alternatywnego, w celu przygotowania ich do dalszego wykorzystania – instalacja do przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne”.

Jak udało się nam ustalić, do Wydziału Ochrony Środowiska wpłynęło kilka uwag do raportu, złożonych przez mieszkańców Jaworzna. Na ostateczną decyzję w sprawie Clifu trzeba będzie jednak jeszcze poczekać, ze względu na oczekiwanie na opinię SANEPID-u. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie wyda opinię do 21 grudnia br., ze względu na obszerną dokumentację sprawy.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze

To Top