Zdrowie

Rusza VI edycja „WF-u na 100%”

We wtorek (27 listopada) w Sali Obrad Urzędu Miejskiego zainaugurowano VI już edycję programu profilaktycznego „WF na 100%”. Głównym celem programu jest zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego. Do udziału w tej edycji zgłosiło się 13 jaworznickich szkół podstawowych.

Podczas spotkania inaugurującego nową edycję przybliżone zostały cele programu oraz zasady określone w regulaminie. „WF na 100%” faktycznie startuje od 2 grudnia br. i potrwa do 31 maja 2019 r. Tym razem są nim objęci uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych. Jak stwierdził Mariusz Kowalski (koordynator programu), w tym właśnie wieku część dzieci zatraca „naturalną” potrzebę uczestnictwa w aktywnościach sportowych, a pojawiają się inne – niekoniecznie dobrze wpływające na ogólny rozwój i zdrowie – pomysły na spędzanie czasu.

Program profilaktyczny „WF na 100%” doczekał się już szóstej edycji! Warto przypomnieć, iż jest to akcja skierowana do uczniów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz dyrektorów szkół podstawowych z terenu miasta Jaworzna. Głównym celem programu jest zachęcenie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach WF-u i motywowanie nauczycieli wychowania fizycznego do przeprowadzania ciekawych, atrakcyjnych i zgodnych z oczekiwaniami uczniów zajęć.

Oprócz punktowanej frekwencji podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie mogą wziąć udział w dwóch konkursowych zmaganiach: plastycznym „Moja wymarzona lekcja wychowania fizycznego” oraz literackim „Mój ulubiony nauczyciel wychowania fizycznego”.

W spotkaniu, oprócz nauczycieli i uczniów z jaworznickich szkół, udział wzięli: Sekretarz Miasta Jaworzna Ewa Sidełko–Paleczny, prezes Zespołu Lecznictwa Otwartego Jacek Nowak oraz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaworznie Celina Galera-Cebo. Przedstawiciele instytucji, które są partnerami w realizacji programu. Przypomnijmy, iż głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto.

– Jestem dumny z tego, że ten program profilaktyczny, który rozpoczęliśmy 5 lat temu jest wciąż kontynuowany. Zauważcie Państwo, że niewiele jest tego typu inicjatyw, które nie wypalają się po kilku latach funkcjonowania. Jako Zespół Lecznictwa Otwartego mamy pełen przegląd stanu zdrowia dzieci i młodzieży w Jaworznie. Chcielibyśmy w najbliższej przyszłości zaproponować kolejną formę współpracy nauczycielom wychowania fizycznego oraz dyrekcjom szkół, a dotyczącą poważnego problemu wad postawy u dzieci. Opracowujemy właśnie koncepcję skutecznego zapobiegania i korekty wad postawy, którą pragnęlibyśmy wspólnie z Państwem realizować w naszym mieście – zapowiadał Jacek Nowak, prezes ZLO.

– Za nami pięć edycji „WF-u na 100%”. Mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że w Jaworznie nie ma już problemu z frekwencją i aktywnością uczniów na lekcjach wychowania fizycznego – podkreśla koordynator akcji Mariusz Kowalski, jednocześnie nauczyciel metodyk WF. – W naszym mieście średnia frekwencja na lekcjach WF wynosi 85% i jest równa ogólnej frekwencji na wszystkich zajęciach. To znaczy, że dzieci nie uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego, wtedy gdy są chore i w ogóle nie ma ich w szkole. Tymczasem w niektórych innych miastach regionu frekwencja na WF-ie nie przekracza 60%. Uważam, że program „WF na 100%” powinien być kontynuowany, bo przynosi efekty. Chodzi przecież o ogólny rozwój fizyczny dzieciaków i przekonanie ich, że sport i rekreacja są atrakcyjnymi formami spędzania czasu oraz świetną zabawą. To zaprocentuje w przyszłości w postaci bardziej aktywnego i zdrowego trybu życia – dodaje Mariusz Kowalski.

Najnowsze

To Top