Z miasta

Rekompensaty za droższy prąd

Od nowego roku ceny prądu niestety mają iść w górę. Aby nie ucierpiały na tym gospodarstwa domowe, Ministerstwo energii przygotowało specjalną ustawę o rekompensatach dla konsumentów.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że podwyżki cen prądu od początku nowego roku są nieuniknione. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnąca od wielu miesięcy cena węgla, którym zasilane są polskie elektrownie. Dodatkowo drożeją też prawa do emisji dwutlenku węgla (CO2). W ciągu zaledwie 18 miesięcy ich cena wzrosła trzykrotnie. W Polsce kwoty te stanowią nawet 15 procent kosztów produkcji prądu. Dodatkową przyczyną podwyżek cen energii w Polsce jest coraz droższy prąd w Skandynawii i krajach nadbałtyckich. Ostatnie anomalie pogodowe, wysokie temperatury i susze w krajach północy sprawiły, że te cierpią na deficyt energii i to przekłada się na jej cenę. Polska w szczycie zapotrzebowania najłatwiej może importować prąd właśnie ze Skandynawii, to jednak przekłada się na koszty w naszym kraju.

Szacuje się, że podwyżki dla gospodarstw domowych mogą wynieść od 10 do nawet 15 procent. Dla wielu konsumentów to już dość poważny w skali roku wydatek. Rząd wpadł na pomysł na to, jak zrekompensować indywidualnym odbiorcom podwyżki cen prądu. – Ministerstwo energii przygotowało ustawę, przewidującą pakiet działań osłonowych dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw w kontekście ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej – mówił na konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Sam system rekompensat ma być bardzo prosty i nieuciążliwy dla gospodarstw domowych. Firmy energetyczne po prostu od 2019 roku automatycznie będą naliczały rabat do rachunków. Następnie to koncerny energetyczne będą mogły ubiegać się o rekompensaty u Zarządcy Rozliczeń. – Program zakłada powołanie Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat, a jego koszt to ok. 4-5 mld zł. Środki na ten cel pochodzić będą m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środków budżetowych oraz wpływów z innych środków publicznych – wyjaśnia minister Tchórzewski.

Zalety takiego rozwiązania doceniają przedstawiciele największego dostawcy energii w naszym rejonie – Taurona. – Propozycja Ministerstwa Energii to wyraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polaków wobec zagrożenia wzrostu cen energii, a w konsekwencji – ubóstwem energetycznym. Zaproponowany Fundusz Efektywności Energetycznej i Rekompensat dla samorządów i przedsiębiorców będzie zachęcał do realnych działań na rzecz podniesienia efektywności energetycznej tych podmiotów – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Jak system sprawdzi się w praktyce przekonamy się już w najbliższych miesiącach. Ministerstwo zapewnia, że gospodarstwa domowe nie powinny odczuć podwyżek cen a cały system rekompensat jak na razie ma funkcjonować od stycznia do grudnia 2019 roku.

Najnowsze

To Top