Z miasta

W niedzielę żałoba narodowa

W czwartek w kopalni węgla ČSM w Karwinie na północy Czech doszło do tragicznego w skutkach wybuchu metanu. W jego wyniku zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Ze względu na tę tragedię prezydent Andrzej Duda ogłosił na najbliższą niedzielę żałobę narodową.

Do zdarzenia doszło ponad 800 metrów pod ziemią o godz. 17.16 w czwartek. Górnicy znajdujący się w pobliżu nie mieli najmniejszych szans na ucieczkę, wszystko bowiem działo się błyskawicznie. Ze względu na trudne warunki panujące pod ziemią i bardzo wysoką temperaturę (w momencie wybuchu na miejscu mogło być nawet 1000 stopni Celsiusza) trzeba było też wstrzymać akcję ratunkową. Dopiero po ugaszeniu pożaru ratownicy będą mogli wejść na miejsce zdarzenia i poszukać ciał ofiar. W sumie jak informują czeskie służby zginęło 13 górników a 10 zostało rannych. Warto dodać, że Karwina, w której doszło do całej tragedii, jest miastem partnerskim Jaworzna.

– W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego ČSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Podczas żałoby narodowej odwoływane są wszelkie imprezy masowe o charakterze rozrywkowym. Telewizje z reguły rezygnują z emitowania programów rozrywkowych i komedii a flagi narodowe na obiektach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu.

Najnowsze

To Top