Polecamy

Fotograficzne podsumowanie roku 2018

Rok 2018 w Jaworznie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń a miasto cały czas zmieniało swoje oblicze. Zapraszamy do fotogalerii w skrócie podsumowującej minione dwanaście miesięcy.

Jak zwykle na początku roku w Jaworznie uroczyście obchodzono święto Trzech Króli. Trzej Mędrcy pokazali się w kliku dzielnicach a najwięcej działo się na jaworznickim rynku.

14 stycznia po raz kolejny w Jaworznie grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jaworznianie jak zwykle okazali się ofiarni a podczas finału padały kolejne rekordy. Na ulicach kwestowało kilkudziesięciu wolontariuszy a tym razem w mieście udało się zebrać ponad 138 tysięcy złotych.

Sportowe emocje jak zwykle budziła rywalizacja piłkarzy, którzy walczyli w kolejnej edycji Memoriału im. Mirosława Stadlera. Tym razem najlepiej na hali spisali się piłkarze Victorii 1918.

W maju po raz kolejny w kilku punktach w mieście zapłonęły tradycyjne sobótki. Pogoda dopisała a mieszkańcy chętnie uczestniczyli we wspólnych ogniskach.

Latem jaworznianie emocjonowali się rywalizacją kolarzy na najwyższym poziomie. W lipcu na rynku zlokalizowana była meta IV etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Miesiąc później emocje sięgnęły zenitu gdy w Jaworznie rozpoczynał się jeden z etapów największego wyścigu kolarskiego w kraju – Tour de Pologne.

W 2018 roku także kultura w mieście miała się dobrze. Kilka świetnych koncertów cieszyło się sporym zainteresowaniem. Klub Relax stał się jaworznicką stolicą dobrego humoru a to za sprawą regularnie organizowanych tam stand-upów. Jazz Club przyciągał koneserów, którzy liczyli na muzyczne wzruszenia z muzykami światowej klasy. Sporo ciekawych wydarzeń, na czele z rewelacyjną „Materią” można było zobaczyć w Młodzieżowym Domu Kultury. Latem jak zwykle już odbywały się w Jaworznie warsztaty muzyczne PoluZONE a wieczorne jam sessions wprawiały cały rynek w magiczną atmosferę.

Rok 2018 był czasem kończenia w mieście nowych inwestycji, z których chętnie korzystają mieszkańcy. Prawdziwa furorę zrobiła oczywiście Velostrada, której otwarcie szerokim echem odbiło się w całym kraju. Nie brakowało też inwestycji, na których najbardziej korzystali najmłodsi. Na Plantach powstał Wodny Plac Zabaw, a na otwarciu pojawiły się prawdziwe tłumy.

Ważnym tematem w 2018 roku były wybory samorządowe. W Jaworznie przyniosły one dalszą stabilizację i potwierdziły zadowolenie mieszkańców z tego jak funkcjonuje miasto. Po raz kolejny prezydentem został Paweł Silbert a większość w Radzie Miejskiej obroniła rządząca koalicja Jaworzno Moje Miasto i PiS. Do zmian doszło za to sejmiku województwa śląskiego. Wojciech Saługa nie jest już marszałkiem, za to z ław poselskich na fotel wicemarszałka przeniósł się Dariusz Starzycki.

Prawdziwą gratkę dla mieszkańców w minionym roku przygotował Tauron. Na zakończenie lata firma zorganizowała ogromną imprezę na 120 lat energetyki w mieście. Na rynku i w parku pojawiły się efektowne instalacje i wizualizacje, przy scenie trwała świetna zabawa przy muzyce a rowerzyści tłumnie udali się na największy w kraju night biking.

Zimą Tauron i Visualsupport po raz kolejny zawitali do Jaworzna przygotowując klimatyczną świąteczną imprezę. Po raz kolejny na gmachu Muzeum pojawiły się piękne wizualizacje. Dzieci mogły poeksperymentować w specjalnych igloo a największą atrakcją okazała się świąteczna kolejka, która można było przejechać się po mieście.

Sporo w 2018 roku działo się też z jaworznickim sporcie. Świetny wynik wykręcili siatkarze, którzy awansowali do I ligi. Krok od sukcesu byli też koszykarze, którzy z walki o awans dopiero na ostatniej prostej. Z piłkarzami było różnie – Szczakowianka spadłą z IV ligi, ale jesienią już grała świetnie w okręgówce. Victoria 1918 świętowała stulecie swojego istnienia i zagrała z Wisłą Kraków. Bardzo dobrze w A klasie radziła sobie Ciężkowianka. 

Temat sportu i inwestycji w roku 2018 wyraźnie się łączył. Sportowa infrastruktura w mieście zyskała kilka nowych obiektów a najważniejsze było chyba otwarcie sztucznego boiska przy Stadionie Miejskim, które przez cały rok służyć może sportowcom nie tylko z naszego miasta. Latem tuż po otwarciu wypróbowali je już chociażby piłkarze Ciężkowianki i Zgody.

Jaworznicki rynek okazał się świetnym miejscem do organizowania rodzinnych imprez. W ciągu roku odbyło się ich kilka, a spore zainteresowanie wzbudziła chociażby kolejna edycja Święta Latawca.

Sporo działo się także w dzielnicach. Imprezy plenerowe organizowane przez lokalne kluby czy stowarzyszenia okazywały się z reguły strzałami w dziesiątkę. Z naszym obiektywem zajrzeliśmy m.in. do Ciężkowic, gdzie tłumy bawiły się w plenerowym XX Memoriale Jana Ciołczyka.

W 2018 roku w całym kraju świętowano stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Także w Jaworznie hucznie obchodzono tak ważną rocznicę a główne obchody skupiły się na rynku pod pomnikiem Niepodległości.

Sportowy rok zamknęła kolejna edycja tradycyjnego Halowego Turnieju Piłki Nożnej Dzieci i Młodzieży. Impreza, w której udział wzięło kilkanaście drużyn z województw śląskiego i małopolskiego dostarczyła wielu emocji.

Koniec roku jak zwykle oznaczał wprowadzenie w świąteczną atmosferę. W wiele miejsc w Jaworznie zawitał Święty Mikołaj. Nie zabrakło tradycyjnego świątecznego jarmarku. Harcerze tymczasem dostarczyli do Jaworzna Betlejemskie Światło Pokoju i podczas wspólnego kolędowania przekazali je mieszkańcom.

Dziękujemy, że przez cały rok byliście z nami i zaglądaliście na nasze łamy. Zachęcamy do regularnego zaglądania na nasz fanpage na Facebooku, gdzie znajdziecie jeszcze więcej aktualności i zdjęć z bieżących wydarzeń w mieście. Wszystkim czytelnikom życzmy Szczęśliwego Nowego Roku!

Najnowsze

To Top