Z miasta

Jaworznickie Orszaki Trzech Króli

Obchodzone 6 stycznia przez katolików Święto Objawienia Pańskiego od kilku lat nabrało szczególnie rodzinnego charakteru. Bardzo popularne stały się tzw. orszaki Trzech Króli, które także w Jaworznie odbywają się regularnie.

W naszym mieście święto Trzech Króli już od kilku lat obchodzone jest z pompą, a główne uroczystości skupiają się na jaworznickim rynku. W tym roku wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 uroczystą mszą świętą w kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny, którą poprowadzi biskup sosnowiecki – Grzegorz Kaszak. Po mszy około godziny 13:00 orszak wyruszy na rynek pod żywą szopkę. W trakcie imprezy młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie przedstawi fragmenty jasełek.

Organizatorami wydarzenia obok Parafii pw. Św. Wojciecha i Św. Katarzyny są także: Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka, Miasto Jaworzno, Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Miejski Zarząd Dróg i Mostów oraz Straż Miejska.

Centrum miasta to nie jedyne miejsce, które w Jaworznie odwiedzą Trzej Królowie. Uroczyste obchody przygotowuje także parafia Świętego Krzyża w Jeleniu. O godzinie 9:45 spod Szkoły Podstawowej nr 22 w Jeleniu ruszy barwny orszak. Parafia zachęca do przebrania się w stroje nawiązujące do tematyki święta. Procesja przejdzie do kościoła parafialnego, gdzie około godziny 11:00 rozpocznie się uroczysta msza święta.

Swoje obchody przygotowała także parafia pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Szczakowej. Przed mszą świętą o godzinie 11:30 spod groty Matki Bożej wyruszy procesja na czele której pójdą Trzej Królowie wraz z orszakiem rycerzy. – Prosimy, aby także inne Dzieci przyszły do kościoła przebrane za pasterzy, czy damy dworu, aby uczcić tę wielką uroczystość – zachęcają organizatorzy. Dodatkowo wieczorem po mszy o godz. 18.00 w kościele gościł będzie zespół „Brand Cameralis”, który zaprasza wszystkich na koncert kolęd.

Świętować będzie można także w Klubie Strażak na Dąbrowie Narodowej. Tam organizatorzy zapowiadają ciekawą inscenizację ukazującą dwór Heroda, szopkę, w której na świat przyszedł Jezus, a także moment wyruszenia Trzech Mędrców do Betlejem. Oprócz tego będzie można wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu zaproszonych solistów, dzieci a także zespołu śpiewaczego „Dąbrowianki”. Początek wydarzenia o godzinie 16:00.

Na swoje obchody, utrzymane w nieco innym klimacie, zaprasza także parafia św. Karola Boromeusza na Starej Hucie. Tam co prawda nie zaplanowano świątecznego orszaku, ale za to o godzinie 15:00 zobaczyć będzie można ciekawą inscenizację jasełek, przygotowaną przez młodzież z pobliskiej szkoły.

Najnowsze

To Top