Z miasta

W sobotę żałoba narodowa

Na sobotę 19 stycznia zaplanowano uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym dniu w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa.

W niedzielę wieczorem podczas finału WOŚP w Gdańsku doszło do prawdziwej tragedii. Na scenę wtargnął mężczyzna, który kilkakrotnie ugodził nożem prezydenta Pawła Adamowicza. Mimo reanimacji i potem długiej operacji nie udało się uratować prezydenta. Tragedia wstrząsnęła całym krajem a ze wszystkich stron świata w stronę Gdańska płyną wyrazy współczucia i kondolencje. Zdecydowano już, że Paweł Adamowicz zostanie pochowany w sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. – Dzień pogrzebu zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej, pamięci po panu prezydencie Adamowiczu – zapowiedział prezydent Polski Andrzej Duda. Żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Podczas żałoby narodowej odwoływane są wszelkie imprezy masowe o charakterze rozrywkowym. Telewizje z reguły rezygnują z emitowania programów rozrywkowych i komedii a flagi narodowe na obiektach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu.

Także w Jaworznie odwoływane są kolejne wydarzenia o charakterze rozrywkowym. Zmieniono już datę zaplanowanego na czwartek stand-upu „Radiowcy Bez Cenzury”, który miał odbyć się w Klubie Relax. – Szanowni Państwo, w związku z tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku, oraz zapowiedziana żałobą narodowa Radiowcy Bez Cenzury oraz Klub Relax podjęli decyzję o odwołaniu czwartkowego występu oraz przełożeniu go na 24 stycznia. Bilety zachowują ważność. Wszelkie informacje dotyczących ewentualnych zwrotów biletów będą udzielane drogą elektroniczną – informują organizatorzy. Teatr Sztuk odwołał zaplanowany na sobotę spektakl „… i cacy albo 2 akty o relacjach rodzinnych, a co jeden to smutniejszy”. Dom Kultury w Szczakowej z kolei poinformował, że sobotni koncert kolęd i pastorałek także nie dojdzie do skutku.

 

Najnowsze

To Top