Z miasta

Rekompensaty dla wdów i sierot górniczych

We wtorek 22 stycznia ruszyło przyjmowanie wniosków o wypłatę rekompensat za utracony deputat węglowy. Jednorazowo otrzymać będzie można 10 000 zł. Uprawnione do świadczenia jest ponad 24 000 osób – głównie wdowy i sieroty po górnikach.

Pierwsze wypłaty rekompensat ruszyły już w 2017 roku, jak się okazało przepisy nie były wówczas idealne i wykluczyły część osób, które również przestały otrzymywać deputaty węglowe. W dużej mierze dotyczyło to wdów i sierot po zmarłych pracownikach kopalń. Nowa ustawa przyjęta przez sejm w listopadzie zapełnia tę lukę i pozwala na odzyskanie pieniędzy. – O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, którym przedsiębiorstwo górnicze zaprzestało wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym, a przedsiębiorstwo to prowadziło w dniu 31 grudnia 2011 r. wydobycie węgla kamiennego na podstawie koncesji – wyjaśnia Ministerstwie Energii. Co ważne rekompensata nie przysługuje osobom, które otrzymały świadczenie na podstawie poprzedniej ustawy z 2017 roku. Za to z jej rozwiązań mogą skorzystać osoby, które w poprzedniej turze spóźniły się ze złożeniem wniosków, a także te, których wnioski nie zostały zweryfikowane przed zakończeniem okresu wypłat z tamtej ustawy. W budżecie państwa zaplanowano 240,8 mln zł na realizację ustawy.

-Aby otrzymać rekompensatę, uprawniona osoba będzie musiała wypełnić wniosek o rekompensatę, którego wzór stanowi załącznik do ustawy. Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem oraz dokumentami potwierdzającymi uprawnienie do rekompensaty należy składać w wyznaczonych punktach – informuje Ministerstwo Energii.

Wnioski o wypłatę rekompensaty można składać od 22 stycznia 2019 roku przez 90 dni do 23 kwietnia 2019 roku. Wypłaty świadczeń ruszą 1 czerwca 2019 roku. Dokumenty można składać w 18 punktach, uruchamianych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK), Jastrzębską Spółkę Węglową, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków oraz wymogów z tym związanych można uzyskać na stronach internetowych spółek (SRK, JSW, Tauron Wydobycie, LW Bogdanka) oraz Ministerstwa Energii. Informacje w sprawie rekompensaty udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00. Uruchomiona została także specjalna infolinia (32) 757 45 54, Pytania można tez również kierować na adres e-mail: rekompensaty@srk.com.pl

Punkty przyjmowania wniosków o rekompensatę w Jaworznie:

  • Tauron Wydobycie SA (Centrum) – ul. Grunwaldzka 32, pokój nr 2 w godzinach pn. 6:00-18:00 oraz wt. – pt. 7:00-15:00

  • Tauron Wydobycie SA (Szyb Piłsudski) – ul. Krakowska 6, pokoje nr 6, 7, 8 w godzinach pn. 6:00-18:00 oraz wt. – pt. 7:00-15:00

Wniosek do pobrania

 

Najnowsze

To Top