Polecamy

Rekordowy rok GEOsfery

W ubiegłym roku Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera odwiedziło rekordowe 125.038 osób. Bywały weekendy, w które przez GEOsferę przewijało się ponad 3.000 odwiedzających. Kolejny rekord, to liczba osób biorących udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych w ośrodku – 9.274. Nie może dziwić, że GEOsfera zdobyła nagrodę Ministerstwa Środowiska „Geologia 2018” w kategorii popularyzacji geologii i wiedzy o środowisku.

GEOsfera podsumowała ubiegły rok. Okazało się, że pod względem frekwencji był to rok rekordowy – jaworznicki ośrodek odwiedziło aż 125.038 osób. Największą miesięczną frekwencję odnotowano w maju – 18.601 odwiedzających oraz w wakacje – blisko 17.000 osób miesięcznie. Niemniej pełny „sezon” rekreacyjny na GEOsferze trwa od kwietnia do października.

– Bywały weekendy, kiedy przez nasz ośrodek przewijało się ponad 3.000 gości. GEOsfera przyciąga nie tylko jaworznian, ale także odwiedzających z regionu Śląska i Małopolski – zauważa Agnieszka Chećko, Geolog Powiatowy i dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. – W bieżącym roku musimy przygotować się na jeszcze większe zainteresowanie naszym ośrodkiem, choćby ze względu na udostępnienie tężni solankowej, która powstała w ramach JBO.

GEOsfera to jednak nie tylko perła na rekreacyjnej mapie Jaworzna, ale również miejsce oferujące profesjonalne zajęcia edukacyjne z zakresu dziejów Ziemi, geologii, paleontologii, botaniki i ogólnej wiedzy o przyrodzie. Zajęcia sprofilowane z myślą o poszczególnych grupach wiekowych uczestników – od przedszkolaków, poprzez dzieci i młodzież szkolną, a skończywszy na seniorach.

Frekwencja na zajęciach edukacyjnych w roku 2018 była również rekordowa. Wzięło w nich udział aż 9.274 uczestników. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci ze szkół podstawowych (3.145 osób) oraz przedszkolaki (1.231 dzieci). Mowa oczywiście o wycieczkach zorganizowanych. Do GEOsfery na zajęcia przyjeżdżały dzieci ze szkół i przedszkoli m.in. z Katowic, Tychów, Sosnowca, Będzina, Bielska-Białej, Olkusza, Trzebini. Najczęściej jednak GEOsfera służy dydaktyczną pomocą uczniom z Jaworzna.

Ten świetny wynik można było osiągnąć przede wszystkim dzięki wybudowaniu nowego pawilonu z salami wystawienniczymi i konferencyjnymi. To obiekt, który doskonale sprawdza się podczas prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Warto wspomnieć, iż od momentu otwarcia GEOsfery w roku 2014 do końca minionego roku, w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez ośrodek wzięło udział łącznie 28.457 osób. Ubiegłoroczna główna nagroda Ministerstwa Środowiska „Geologia 2018”, przyznana w kategorii popularyzacji geologii i wiedzy o środowisku GEOsferze, była w pełni zasłużona. Trudno znaleźć w Polsce podobny ośrodek, który edukowałby tak dużą liczbę osób i wciąż rozwijał swą ofertę.

– Mamy kolejne pomysły na poszerzenie oferty i zwiększenie atrakcyjności naszego ośrodka. Wiążą się one z rozpoczęciem zagospodarowania drugiej, położonej bardziej na wschód, części kamieniołomu – zapowiada Agnieszka Chećko. – Teren trzeba będzie uprzątnąć i w pierwszym rzędzie wytyczyć bezpieczne trasy spacerowe. Później chcielibyśmy stworzyć ekspozycję nawiązującą do historii Zakładów Dolomitowych. To przecież efektem ich aktywności jest ta specyficzna rzeźba terenu i odkrycie skarbów spoczywających tu od milionów lat, przykrytych kolejnymi warstwami skał osadowych. Za działalnością zakładów kryli się konkretni ludzie, którzy tu pracowali i to właśnie ich historię chcielibyśmy opowiedzieć. Tak jak do tej pory, teren będziemy zagospodarowywać stopniowo w miarę możliwości finansowych.

W roku 2019 GEOsfera obchodzić będzie jubileusz 5-lecia swojego istnienia, a więc pojawia się okazja do świętowania. – Przygotowujemy cykl imprez związanych z jubileuszem. Będą to zarówno atrakcje popularnonaukowe, jak i kulturalno-rozrywkowe. Z pewnością będziemy się z naszymi gośćmi doskonale bawić. Przecież nauka nie musi być nudna, można ją połączyć z zabawą i rekreacją na świeżym powietrzu – przekonuje Agnieszka Chećko, dyrektor GEOsfery. – Zachęcam do śledzenia naszego profilu w serwisach społecznościowych, gdzie odsłaniać będziemy kolejne szczegóły atrakcji jubileuszowych.

Najnowsze

To Top